Vláda připravuje opatření na boj s terorismem. Část dokumentu je utajovaná.

Vláda připravuje opatření na boj s terorismem. Část dokumentu je utajovaná.
Popisek: Ilustrační foto
02 / 06 / 2016, 09:45

Legislativní změny v připravovaném protiteroristickém balíčku počítají s využitím informací od zpravodajských služeb jako důkazem u soudu, změnách ve vyhošťování či udělování azylu cizincům nebo rozšíření kontrol přeshraničního převozu peněz.

Praha 1. června (ČTK) - Materiál prošel připomínkovým řízením a brzy by se měl dostat na jednání vlády. ČTK má dokument k dispozici. Protiteroristický balíček však bude mít druhou část v utajovaném režimu. Týkat se bude nelegislativních podnětů, které mají pomoct s potíráním terorismu.

V současnosti nelze v trestním řízení využívat materiály získané zpravodajskými službami jako důkaz, i když agenti získali informace v souladu se zákony. Podle ministerstva vnitra tak může nastat situace, kdy zpravodajci zjistí informace o podezřelém a policie je pak nemůže použít. "Současný stav je možné změnit pouze novelizací trestního řádu, kdy by trestní řád přímo stanovil možnost využití informací získaných v souladu se zákony o zpravodajských službách pro trestní řízení," uvádí materiál.

Další legislativní změny by se měly dotknout cizinců. Podle vnitra by se měl změnit například zákon, aby cizinci určení k vyhoštění nemohli účelově prodlužovat pobyt na území Česka. Vnitro by také chtělo zrychlit azylový systém na vnitřní hranici tím, že by cizinci procházeli prvotním filtrem, aby byly dříve odmítnuty například nepřípustné nebo nedůvodné žádosti. "Jednalo by se o zrychlené řízení, během kterého by žadatel byl omezen na osobní svobodě buď v provizorním centru na vnitřní schengenské hranici, nebo v jiném dostupném uzavřeném zařízení (nikoli ve věznici)," stojí v materiálu.

Další legislativní změny by se dle vnitra měly týkat uchovávání informací z telekomunikačního provozu či zákona o Úřadu pro zahraniční styky a informace. Vnitro chce také nechat zpracovat analýzy, které by se týkaly oprávnění policie například při zásazích na akcích, kde je hodně lidí. Další analýza se má týkat trestání lidí, kteří se zapojili do bojů v zahraničí. Resort chce také s ministerstvem spravedlnosti zhodnotit, jestli trestní právo dostatečným způsobem postihuje terorismus.

Podle dokumentů by na vládu měla jít současně s legislativním návrhem i utajovaná část. Třetí materiál protiteroristických opatření se má týkat zvýšení bezpečnosti na letištích, které připraví ministerstvo dopravy. Cílem všech materiálů je snížit riziko teroristického útoku. Vznikly jako reakce na loňské ataky teroristů v Evropě.

Tagy článku