Vláda projedná návrh na vystoupení ČR z EU i 168 milionů na pomoc uprchlíkům

Vláda projedná návrh na vystoupení ČR z EU i 168 milionů na pomoc uprchlíkům
02 / 11 / 2015, 08:00

Vláda na dnešním zasedání projedná humanitární pomoc pro země zasažené migrační krizí nebo vyslání českých policistů do Slovinska. Ministři se budou zabývat i poslaneckým návrhem hnutí Úsvit - Národní koalice na referendum o vystoupení Česka z EU a referendu, o kvótách. Zasedání se zúčastní eurokomisařka Věra Jourová, která představí program EK pro rok 2016.

Kabinet projedná několik materiálů, které souvisejí s migrační krizí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předloží kolegům plán na rozdělení 168 milionů korun zemím, které mají největší problémy s uprchlíky. ČR plánuje uvolnit 100 milionů korun (zhruba 3,7 milionu eur) do konce letošního roku, dalších 68 milionů korun (asi 2,5 milionu eur) se chystá uvolnit příští rok. Peníze by měly jít zejména do dvou fondů EU pro Sýrii a Afriku, menší část dá Česko na Světový potravinový program (WFP) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) spraví vládu o plánu vyslat v nejbližší době 20 policistů do Slovinska, aby tam pomohli s hlídáním schengenské hranice. Mají tam být do poloviny prosince. Náklady na vyslání strážců zákona jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. O pomoc požádali českou stranu Slovinci.

Kabinet má na programu i dva poslanecké návrhy hnutí Úsvit - Národní koalice. Členové dolní komory předložili návrh na uspořádání referenda o vystoupení ČR z unie. 

„Naším vzorem je Velká Britanie, kde se bude konat referendum o vystoupení z EU, pokud Brusel zásadním způsobem nezmění své chování. Původně jsme chtěli vyčkat, jak se jednání mezi Spojeným královstvím a EU vyvine, ale v momentu kdy nás Brusel nutí přijímat migranty, je třeba podpořit Velkou Británii a vypsat referendum též. Doufám, že tato facka vedení unie konečně probudí,“ říká k návrhu předseda Úsvitu - Národní koalice, válečný veterán Mirek Lidinský. 

Také o otázce přerozdělování uprchlíků by podle poslanců z nejmenší parlamentní strany měli rozhodnout sami občané. Žádají proto i referendum o kvótách pro přerozdělování uprchlíků. 

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na vládě představí požadavek armády vyčlenit pro příští rok více vojáků pro případné alianční operace Sil rychlé reakce NATO. V roce 2016 se počet vyčleněných osob má zvýšit z plánovaných 452 na 816. Oproti původnímu plánu například Česko určí pro vznikající Síly velmi rychlé reakce 100 lidí a transportní vrtulníky.

Vláda se dnes bude zabývat také novelou ministerstva spravedlnosti, podle které by se mezi zvláště zranitelné oběti trestných činů měli kromě dětí nebo postižených lidí zařadit senioři. Tato skupina má ze zákona nárok na citlivější zacházení nebo psychologickou pomoc. Vláda se návrhem zabývala už na minulé schůzce, ale rozhodnutí odložila kvůli několika rozporům.

Zdroj: ČTK

Tagy článku