Vláda prý ohrožuje bezpečnost českých turistů, stane se z nich lovná zvěř.

Vláda prý ohrožuje bezpečnost českých turistů, stane se z nich lovná zvěř.
Popisek: Ilustrační foto
09 / 02 / 2016, 14:00

Česko zveřejněním částky výkupného dostalo nálepku velice vstřícného vyjednavače.

Praha - Zveřejnění částky výkupného, které Česko zaplatilo za návrat dvou Češek unesených v Pákistánu, a přiznání výměny Libanonce Alího Fajáda za pětici Čechů ohrožuje záchranu Čecha uneseného v Libyi. Deníkům Právo a Lidové noviny to řekl bezpečnostní expert Adam Dolník. Popřel také informace o tom, že se jedna z unesených Češek pokusila vrátit k únoscům do Pákistánu.

Úřad vlády dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podněty příslušným institucím, aby prošetřily možné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva.

Zveřejnění částky výkupného a přiznání výměny Alího Fajáda na pětici Čechů podle Dolníka uvrhlo do nebezpečí nejen potenciální cestovatele, ale aktuálně i Čecha, který byl loni v březnu unesený z ropného pole v Libyi. Česko tím dostalo nálepku velice vstřícného vyjednavače, píše Právo s odvoláním na Dolníka.

Kauza unesené pětice Čechů nalezených v Libanonu přerůstá ve skandál.

"Částky ohledně výkupného, které se zveřejní, představují pro únosce základní bod pro určování požadavků v budoucích případech," řekl LN Dolník, který je vyjednávačem a profesorem University of Wollongong v Austrálii a pomáhá cvičit i elitní vyjednávače FBI. Únik informací považuje za obrovský problém. "Určitě to nesvědčí o profesionalitě našich složek, ze kterých tato informace vychází," dodal.

Za lživou pak označil informaci o tom, že se jedna z Češek unesených v Pákistánu pokusila vrátit zpátky k únoscům. "Hana Humpálová jela do Turecka na dovolenou a jela s rodinou. Interpretovat to jako pokus o návrat je nesmysl," řekl Dolník LN.

Podle Dolníka je možné, že zveřejnění výkupného je jenom dalším tahem v boji českých tajných služeb. "Co vidím jako problém, je, že někdo pustí takovou informaci přes 'svého' novináře právě teď, když se média soustředí na výměnu v kontextu Libanonu," řekl Dolník Právu.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek před jednáním sněmovny ostře kritizoval Sobotkův kabinet za výměnu v Libanonu vězněných Čechů za Alího Fajáda, jehož z terorismu podezřívaly USA, a opřel se i do mnohamilionového výplatného, které český stát dal za dvě dívky unesené v Pákistánu. Vláda tím podle něj na dlouhá léta ohrozila a snížila bezpečnost českých turistů.

„Vláda svým chováním ohrozila a snížila bezpečnost českých občanů, obávám se, že na dlouhá léta nenávratně. Ukázalo se, že nejenom že jedná s teroristy, ale není tuto skutečnost ani schopná udržet v tajnosti. Tím povzbudila teroristické bojůvky na celém světě k akci, kterou bychom mohli nazvat ‚Ulov si svého Čecha, to se vyplácí‘. Z našich občanů v zahraničí, zejména v citlivých oblastech, utvořila lovnou zvěř,“ dodal Kalousek. Zdroj: ceskatelevize.cz

Týdeník Respekt v pondělním čísle uvedl, že Česká republika za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou unesené v Pákistánu zaplatila šest milionů dolarů. Minulý týden se také vrátilo zpět do České republiky pět Čechů, kteří byli před půl rokem uneseni v Libanonu. V době, kdy na palubě českého vládního speciálu směřovali do Prahy, byli z pankrácké věznice propuštěni Libanonci Alí Fajád a Chálid Marabí. Spojitost případů připustil ministr obrany Martin Stropnický.

„Jestli lidé, kteří rozhodují o bezpečnosti naší země, neumí držet jazyk za zuby, tak tam nemají co dělat,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala

Kvůli případu Alího Fajáda občanští demokraté vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odvolal ministra obrany Stropnického za to, že veřejně potvrdil výměnný obchod. 

Tagy článku