Vláda rozhodla o navýšení rozpočtu ministerstva vnitra kvůli uprchlíkům a o zřízení táborů

Vláda rozhodla o navýšení rozpočtu ministerstva vnitra kvůli uprchlíkům a o zřízení táborů
Autor: |Popisek: „Vyšní Lhoty, okres Frýdek-Místek, v pozadí Malá Prašivá“ od Michal Klajban – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
13 / 07 / 2015, 17:45

Dnes vláda rozhodla o zřízení dvou nových zařízení pro uprchlíky v obci Vyšní Lhoty v Moravskoslezském kraji a Balková na Plzeňsku. Ministerstvo vnitra získalo na mimořádná opatření v souvislosti s imigrační krizí 234 milionů korun. Do dvou let chce ČR přijmout 1500 uprchlíků, těch nelegálních se očekává až 7 tisíc.

Zatím byla přesná čísla a místa budoucích uprchlických táborů v rovině spekulací. Nyní to je černé na bílém. V obci Balková, což je téměř zaniklá vesnice s hrstkou obyvatel na severu Plzeňského kraje, by mělo vzniknout 210 míst pro uprchlíky, o deset víc jich má být v bývalém vojenském areálu ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji. Zařízení pro uprchlíky zde už bylo  a to od poloviny devadesátých let do roku 2009 a jeho původní kapacita byla 580 lůžek. Od té doby je areál opuštěný. Správa uprchlických zařízení MV nyní na job.cz hledá ředitele celého zařízení. Vláda dnes rozhodla také o rozšíření tábora Bělá-Jezová o 120 míst.

Česká republika odmítla kvóty nadiktované Evropskou uniií, ale vláda se rozhodla přijmout téměř stejný počet uprchlíků dobrovolně. Do roku 2017 by jich mělo být 1500 a další se budou na Českou republiku hrnout v rámci stále se zvyšující ilegální migrace. Už nyní se počty uprchlíků zadržených na území ČR neustále zvyšují.

Cizinecká policie zadržela od pátku do neděle 81 nelegálních migrantů, což je letošní rekord. Podle odhadů ministerstva vnitra lze očekávat tento rok přes tři tisíce uprchlíků a příští rok až sedm tisíc. Místa v zařízeních tedy nebudou stačit, i když by měla primárně sloužit jako detenční a počítá se s tím, že většina uprchlíků bude vrácena do zemí, ze kterých přišla.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) proto dnes zažádal o navýšení rozpočtu svého rezortu o 234 miliónů korun pro letošní rok a o 1,1 miliardy na rok 2016. Letos může s penězi počítat, o rozpočtu na rok následující se teprve bude jednat v srpnu. Po navýšení rozpočtu ministerstva vnitra a zavedení opatření na hranicích volali opoziční poslanci. Předseda výboru pro obranu David Kádner (Úsvit) v této věci interpeloval ministra již před měsícem.

"Jsem rád, že si ministr Chovanec začal uvědomovat závažnost situace. Nicméně jsem přesvědčen, že investovat by se mělo především do obrany hranic a do toho, aby se do České republiky uprchlíci vůbec nedostali," říká Kádner.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace