Vláda schválila koncepci armády do roku 2025 - počítá se s obměnou techniky i náborem vojáků

Vláda schválila koncepci armády do roku 2025 - počítá se s obměnou techniky i náborem vojáků
Popisek: Vojáci Armády ČR na zahraniční misi
22 / 12 / 2015, 11:00

Vláda ČR na včerejším jednání projednala a schválila pro resort obrany zásadní a dlouho očekávaný materiál – Koncepci výstavby Armády České republiky 2025. Její součástí je nábor nových vojáků, doplnění technologie,ale i posílení významu aktivní zálohy.

Schválený dokument reflektuje bezpečnostní zájmy a principy zajištění obrany zformulované jak v našich zákonech, tak v Bezpečnostní strategii ČR, Obranné strategii ČR, Dlouhodobém výhledu pro obranu 2030 i v mezinárodních smlouvách. Koncepce kromě dlouhodobých trendů, reflektuje i oučasnou zhoršující se bezpečnostní situaci, zejména pokračující napětí na východní a jižní hranici Aliance a migrační krizi.

„Splnili jsme tak důležitý úkol, který si tato vláda stanovila v programovém prohlášení krátce po svém jmenování v únoru 2014. Tento, pro obranyschopnost naší země klíčový strategický dokument, připravoval tým specialistů z ministerstva obrany a armády ve spolupráci s naší bezpečnostní komunitou necelé dva roky,“ říká ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Tento dokument je pro armádu nezbytný z hlediska udržení a získání potřebných schopností k zajištění obrany státu a k plánování její výstavby.

„Mojí jednoznačnou prioritou je nyní postupné naplnění Koncepce ve všech oblastech, tedy zejména doplnění personálu a materiálu, modernizace sil a posílení významu aktivní zálohy,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Koncepce bude naplňována ve dvou krocích, tzv. milnících. První milník 2020 se zaměří na doplnění a stabilizaci personálu včetně tzv. záložáků, náhradu opotřebované vojenské techniky - např. bitevních vrtulníků, mobilních radiolokátorů a doplnění operačních rezerv - zejména munice, ale i dalšího materiálu. Druhý milník 2025 bude zaměřen zejména na modernizaci stávající techniky nebo na její obměnu. Konkrétně se bude jednat např. o náhradu bojových vozidel pěchoty (BVP 2), modernizaci letištní infrastruktury či pontonových mostů.

Zdroj: Armáda ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace