Vláda schválila mandát pro premiéra na neformální summit v Bruselu a příspěvek na pomoc zemím Sahelu

Vláda schválila mandát pro premiéra na neformální summit v Bruselu a příspěvek na pomoc zemím Sahelu
21 / 02 / 2018, 16:30

Vláda schválila ve středu 21. února 2017 mandát pro premiéra Andreje Babiše na neformální jednání Evropské rady, které se uskuteční tento pátek v Bruselu. Kabinet dnes zároveň odsouhlasil poskytnutí finančního příspěvku pro skupinu zemí G5 Sahel a opětovně tak potvrdil solidární přístup Česka k otázce migrace.

Na úvod jednání vlády se ministři zabývali mandátem pro premiéra, který bude v pátek s dalšími lídry EU řešit v Bruselu institucionální reformu EU a podobu víceletého finančního rámce. Evropští státníci budou na neformálním jednání řešit způsob výběru předsedy Evropské komise a návrh tzv. Spitzenkandidátů. Česká vláda je přesvědčená, že EU by se měla zaměřit na zachování toho, co dnes funguje a ne zavádět něco nového.

Druhým tématem summitu bude víceletý finanční rámec. Evropská rada se v té souvislosti bude věnovat především tomu, kam by měl příští rozpočet směřovat – řeč tedy bude o principech, ne o částkách. Pro Česko zůstává základem silná kohezní a zemědělská politika. Současně podporujeme dostatek prostředků na nové priority – migrace, obrana, bezpečnost.

V rámci vládního Výboru pro EU dnes kabinet schválil další finanční prostředky na prevenci migračních krizí ve výši 1 milion eur. Tato částka z rozpočtu Ministerstva obrany poputuje do finančního mechanismu EU African Peace Facility za účelem podpory jednotek G5 Sahel Joint Force. 

ČR nedávno významně přispěla Libyi na ochranu jižních hranic, nyní vláda pokračuje v krocích vedoucích k omezení migračních toků. Sahel se z pohledu bezpečnosti a tranzitní nelegální migrace stává klíčovým regionem, a to pro EU i pro ČR. Jednat o tom budou lídři EU v rámci mezinárodní konference k Sahelu, která se uskuteční v pátek před Evropskou radou.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 Zdroj: vlada.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.