Vláda se pochválila, jak zvládla návštěvu čínského prezidenta. Opravdu? Samochvála smrdí

Vláda se pochválila, jak zvládla návštěvu čínského prezidenta. Opravdu? Samochvála smrdí
Autor: Redakce|Popisek: Čínští mávači pod Pražským hradem
31 / 03 / 2016, 08:15

Vláda se na včerejším jednání shodla, že bezpečnostní opatření při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zvládla policie dobře, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Praha 30. března (ČTK) -  Incidenty, na které se zeptal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), budou podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) vyšetřeny. Bude se jimi zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekl Bělobrádek.

"Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla," řekl Stropnický na tiskové konferenci po jednání vlády. "Samozřejmě vždycky může dojít k nějakým dílčím sporným momentům, ale v tom celku a s tím určitým potenciálem rizika, který to mělo, to dopadlo dobře," uvedl.

Vládě ovšem nevadí, že její ozbrojené složky porušily zákazem demonstrace ústavně zaručené právo na shromažďování, psali jsme v článku "Kritici čínského režimu se marně domáhali vstupu k Hradu."

Podle mluvčích policejního prezidia a pražské policie se třídenním intenzivním nasazením policistů, strážníků, ale i vojáků podařilo předejít eskalaci drobných pouličních potyček a narušení veřejného pořádku. Na policejních služebnách skončilo 23 lidí, byli mezi nimi odpůrci i příznivci návštěvy čínského prezidenta. "Valná většina osob je postihována za přestupkové delikty, jeden z cizinců čelí trestnímu stíhání ve zkráceném přípravném řízení pro přečin krádeže," uvedli mluvčí na policejním webu.

Poznámka redakce: Policie ale do dnešního dne nebyla schopná nejen dopadnout, ale ani identifikovat útočníky z únorových demonstrací v Praze.

8. února tvrdila Policie ČR: "Kriminalistům se do této chvíle již podařilo zjistit totožnost některých z maskovaných útočníků, jedná se o radikální extremisty z fotbalového prostředí."
29. března ale policejní mluvčí uvedl:  Totožnost několika dalších zatím známá není a pátráme po nich.Kriminalisté na případu stále pracují a trestní stíhání zatím zahájeno nebylo

Armáda podle Stropnického hrála v opatřeních jen doplňkovou roli. "Spíš hrálo roli, že v rámci toho prvního vyhlášeného stupně z předchozích dnů asistovala jako doplněk policejních hlídek," řekl. První stupeň ohrožení terorismem byl v ČR vyhlášen minulé úterý po teroristických útocích v Bruselu, které si vyžádaly přes 30 obětí.

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta, vyzbrojeni tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i GIBS. Na práci policie se dnes na zasedání vlády ptal ministr kultury Herman, který se na twitteru několikrát vyhranil proti spolupráci ČR s Čínou. Dnes si stěžoval na špatnou průjezdnost Prahou kvůli bezpečnostním opatřením.

Podle médií čínští účastníci, kteří vítali čínského prezidenta, dostali pokyny z čínského velvyslanectví. Pozvaní se tam sešli už v pátek. Dostali prý rady, jak mají proti odpůrcům návštěvy a zastáncům lidských práv s tibetskými vlajkami postupovat. Za účast dostali stravu a trička. Sdělovací prostředky citovaly účastníka schůzky na čínské ambasádě.

Jsem rád, že už nejsem příslušníkem POLICIE

Mezi těmi, kteří čínského prezidenta na trase vítali, byla řada studentů. Podle zdroje ČTK je velvyslanectví všechny eviduje, pokud jim přikáže dorazit, poslechnou. Závisí na tom jejich další pobyt v české škole. Zmínky o různých asociacích, které by "vítací akce" organizovaly, považuje odborník za zástěrku, aby skutečného pořadatele nebylo možné dohledat.

Návštěva čínského prezidenta trvala od pondělí do dnešního odpoledne. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření a nezvyklé chování demonstrantů, kteří nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace