Vláda USA chce umožnit školám nakupovat z dotací zbraně

Vláda USA chce umožnit školám nakupovat z dotací zbraně
24 / 08 / 2018, 07:30

Vedení amerického ministerstva školství uvažuje o tom, že školám výslovně povolí nakupovat za státní subvence střelné zbraně. Napsal to ve čtvrtek list The New York Times. Veřejné školy v USA dostávají ze státní pokladny federální granty na základě zákona z roku 2015.

Státní program s možností nakupovat z dotací zbraně bezprostředně nepočítá, ale ani ji nevylučuje. Ministerstvo bylo podle newyorského listu několikrát dotazováno, zda je nákup zbraní za tyto prostředky přípustný. Ministryně školství Betsy DeVosová, která je zároveň předsedkyní federální komise pro bezpečnost na školách, v minulosti několikrát možnost vyzbrojování učitelů veřejně podpořila.

Ministerský záměr vyvolal okamžitou negativní reakci demokratů, kteří návrh na nákup zbraní pro školy označili za obludný. Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila plán za "nejohavnější a nejnebezpečnější zneužití exekutivních pravomocí v dějinách moderního amerického školství". DeVosová podle ní vede protistudentskou kampaň v zájmu zbrojní lobby a ignoruje prověřené a účinné metody, jak zajistit bezpečnost na školách.

Americké školy procházejí těžkým obdobím, které poznamenalo několik krvavých incidentů s tragickými následky. Bezpečnostní komise, které DeVosová předsedá, byla například zřízena bezprostředně po střelbě na škole ve floridském Parklandu, která připravila o život 17 lidí.

Celostátní hnutí za zvýšení bezpečnosti na školách naráží na argumenty vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která naopak za záruku bezpečnosti považuje ozbrojený dohled ve školních zařízeních. Právo na držení zbraní zaručuje Američanům ústava.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace