Vláda ve středu projedná jmenování ředitele BIS – je ve shodě s opozicí

Vláda ve středu projedná jmenování ředitele BIS – je ve shodě s opozicí
Autor fotografie: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0|Popisek: Strakova akademie
08 / 02 / 2022, 16:30

Vláda Petra Fialy má ve středu na programu bod Návrh na jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby. Výbor pro bezpečnosti ve čtvrtek 3. února vládě svým usnesením doporučit do funkce ředitele BIS jmenoval Michala Koudelku, který působil jako ředitel Bezpečnostní informační služby v letech 2016-2021 a od srpna 2021 ji podle rozhodnutí vlády Andreje Babiše vede z pověření. Na opětovném jmenování Koudelky do čely služby panuje významná politická shoda i mezi koalicí a opozicí.

Na opětovném jmenování Michala Koudelky do funkce ředitele BIS panuje na parlamentní scéně přesvědčivá shoda nejen v rámci vládnoucích koalic SPOLU a PirSTAN, ale také v řadách poslanců opozičního hnutí ANO. Usnesení Výboru pro bezpečnost podpořilo ve čtvrtek jedenáct ze dvanácti přítomných poslanců. "Právě jsme na bezpečnostním výboru schválili návrh premiéra Fialy na jmenování Michala Koudelky plnohodnotným ředitelem Bezpečnostní informační služby. Přeji BIS mnoho úspěchů při ochraně klíčových bezpečnostních zájmů ČR," uvedl na svém twitterovém profilu předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Poslancům Michal Koudelka nastínil plány pro Bezpečnostní informační službu do dalších let. Služba chce být moderní, personálně silná a dobře vybavená. Řekl, že BIS je dnes úspěšná, respektovaná a těšící se důvěře občanů.

Vláda Andreje Babiše navrhovala Michala Koudelku opakovaně na povýšení do generálské hodnosti, ale návrhu dosud nikdy prezident Zeman nevyhověl, a v rozhovoru pro MF Dnes v říjnu 2020 dokonce řekl, že by měl být ředitel BIS odvolán. Po říjnových sněmovních volbách zůstává v poslanecké sněmovně vůči Koudelkovu působení kritickou, resp. podporující stanoviska prezidenta republiky jen SPD.

Místopředseda Výboru pro bezpečnost Jiří Mašek k pravděpodobnému zítřejšímu jmenování ředitele BIS pro SM uvedl: "Jmenováni ředitele BIS by mělo dle mého názoru probíhat bez medializace, ředitel civilní kontrarozvědky by neměl být zároveň známou celebritou. Panu řediteli přeji úspěšné řízení bezpečnostní služby ve prospěch občanů ČR."

Tagy článku