Vladimír Outrata prý řídil Energetický regulační úřad neefektivně, říká Ministerstvo průmyslu a obchodu

Vladimír Outrata prý řídil Energetický regulační úřad neefektivně, říká Ministerstvo průmyslu a obchodu
07 / 08 / 2018, 13:00

Vladimír Outrata, nyní člen Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), byl z funkce odvolán pro neefektivní řízení činnosti Rady. Tento důvod prezentuje předkládací zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu. Neefektivnost je spatřována v nedostatečném zajištění komunikace mezi členy Rady. Namísto odvolaného Outraty vláda proto jmenovala Vratislava Košťála, který byl spolu v Rostislavem Krejcarem, problematickým členem Rady, který se o neefektivní komunikaci zasloužil v první řadě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu neefektivnost komunikace v rámci Rady dokládá na příkladu komunikace mezi premiérem Babišem a Radou ERÚ, potažmo premiérem a Košťálem a Krejcarem bez vědomí Rady ERÚ. Podle ministerstva bylo zjištěno, že Krejcar s Koštálem neměli být seznámeni s dopisem premiéra Babiše týkajícího se výtek ke zpracování výroční zprávy ERÚ a tento dopis jim měl být zatajen na platformě jednání Rady. Tato zjištění se opírají pouze o tvrzení Krejcara s Košťálem, kteří jinak v komunikaci s premiérem uvádějí hodně nepřesností a nepravd.

psali jsme: Nová „dobrá domů“ radního Košťála?

Podle ministerstva dále Outrata „nedovolil předložení materiálu členům Rady zpracovaného pracovníky Energetického regulačního úřadu a jehož zařazení na jednání Rady bylo požadováno. Materiál mohl být předložen pouze po úpravách, tj. v nekompletní podobě“.

Celý incident se přitom týká rozsahu zpracování zprávy o činnosti a hospodaření, kterou ERÚ předkládá jednou ročně Parlamentu České republiky a vládě pouze na vědomí. Nutno podotknout, že zpráva předložená na jaře 2018 zcela odpovídala struktuře zpráv z předchozích let. Avšak podle Úřadu vlády nebyla zpráva zpracována dle standardů, které je možné registrovat v jiných zemích Evropské unie. Zcela nesmyslně pak premiér Babiš požadoval, aby došlo ke koordinaci mezi výroční zprávou, národní zprávou a ročními zprávami o provozu, tedy mezi 3 zcela odlišnými dokumenty a odlišným zaměřením.

Důvody, o které je opíráno odvolání Outraty odborně neobstojí. Jednak není pravda, že by Košťál a Krejcar o dopise Babiše a odpovědi Rady nevěděli, ale Radu osočují z praktik, které sami perfektně ovládají. Dopis premiérovi totiž napsali tajně, pod spisovou značkou jiného útvaru a schovanou pod zcela smyšleným předmětem. Celá akce okolo odvolání Outraty začíná připomínat hledání jakýchkoliv důvodů pro jeho odvolání a výroční zpráva ERÚ byla pouze zástupným důvodem.

psali jsme: psali jsme: ERÚ odmítl nové tarify a nařídil veřejnou konzultaci se všemi občany ČR

Přesto, člena Rady (tedy i předsedu) lze odvolat pouze v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností, o čemž ale musí být rozhodnuto rozhodnutím doručeným takovémuto členovi Rady. A k tomu u Outraty nedošlo.

Předkládací zpráva na samém závěru uzavírá, že „je předkládán návrh na odvolání předsedy Rady Ing. Vladimíra Outraty v zájmu zajištění efektivního a transparentního řízení činnosti Rady, včetně zachování rovnosti práv pro všechny členy Rady, neboť Rady je kolektivním orgánem“. Není jasné, jak k tomuto přispěje původní člen Rady, který komunikační problémy soustavně vyvolával.

Ale zřejmě lze efektivitu nového vedení vyvodit už z prvního prohlášení Košťála po jmenování, kdy tento uvedl, že jedním z jeho cílů je odpovědné využívání svěřených veřejných prostředků, k čemuž chce přispět cestováním ve veřejných dopravních prostředcích, čemuž dává přednost. Toto říká Košťál, který se po svém nástupu na ERÚ v roce 2017 dožadoval vyplacení 180 000 Kč za zpracování prvního jednacího řádu Rady, který obsahoval naprosto školácké chyby. Třeba ale Rada v přehřátých tramvajích pod vedením Košťála v potu tváře překoná veškeré komunikační problémy.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.