Vládní subjekty, kasina nebo domácí sítě cílem kybernetických útoků ve druhém čtvrtletí 2018

Vládní subjekty, kasina nebo domácí sítě cílem kybernetických útoků ve druhém čtvrtletí 2018
19 / 07 / 2018, 08:00

V průběhu druhého čtvrtletí letošního roku byly zaznamenány řad APTy hrozeb, které pocházely převážně z Asie. Mezi jejich tvůrce patří jak známé, tak i poměrně nové hackerské skupiny. Ty se zaměřovaly hlavně na významné události s globálním geopolitickým dopadem.

Shrnutí nejzajímavějších a nejdůležitějších trendů posledního čtvrtletí přináší společnost Kaspersky Lab ve svém reportu.

I v průběhu dubna až června 2018 odhalili odborníci Kaspersky Lab nové nástroje, techniky a kampaně, za kterými stály skupiny zaměřující se na pokročilé trvalé hrozby (APT). O některých skupinách přitom nebylo dlouhá léta slyšet. Region Asie i nadále zůstal v centru dění APT hrozeb – skupiny s lokální působností, jako jsou korejsky mluvící Lazarus a Scarcruft, byly extrémně činné. Odborníci také objevili implant nazvaný LightNeuron, který využívá ruskojazyčná skupina Turla k útokům na cíle ve Střední Asii a Blízkém východě.

• Olympic Destroyer je zpátky. Po lednových útocích na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu detekovali odborníci nové útoky, které by podle jejich zjištění měly patřit ke stejné kyberzločinecké skupině. Cílem nové vlny útoků byly finanční instituce v Rusku a evropské laboratoře zaměřující se na boj s chemicko-biologickými hrozbami. Řada indicií poukazuje na možného původce těchto útoků, kterým by mohla být ruskojazyčná skupina Sofacy.

• Lazarus/BlueNoroff. Několik skutečností poukazuje na to, že tato nechvalně známá kyberzločinná skupina provedla útoky na finanční instituce v Turecku, které byly součástí rozsáhlejší kyberšpionážní kampaně. Mezi její další oběti patřila kasina v Latinské Americe. I přes probíhající mírové rozhovory na korejském poloostrově se tak zdá, že tato skupina pokračuje ve svých zákeřných aktivitách, jejichž hlavní motivací jsou peníze.

• Zvýšená aktivita skupiny Scarcruft. Ta ke svým útokům využívá malware zaměřený na operační systém Android, díky němuž získají backdoor do napadených zařízení. Odborníci ho nazvali POORWEB.

• LuckyMouse APT. Čínsky mluvící skupina známá také jako APT 27 ve druhém čtvrtletí napadla kazašské a mongolské vládní subjekty, které v té době byly na jednání v Číně. V minulosti tato skupina zneužila poskytovatele internetového připojení v Asii k vytvoření waterhole útoků prostřednictvím známých internetových stránek.

• VPNFilter kampaň, kterou objevilo Cisco Talos, a za kterou podle FBI stojí skupina Sofacy nebo Sandworm, odhalila obrovské bezpečnostní nedostatky domácích síťových hardwarů a úložišť. Tato hrozba je schopná infikovat malwarem síťový provoz, čímž se dokáže šířit z napadeného zařízení do dalších. Analýza Kaspersky Lab potvrdila, že se tato zákeřná kampaň objevila v téměř každé zemi.

„Uplynulé tři měsíce nás utvrdily v našich očekáváních. Již dlouho varujeme před špatně zabezpečeným hardwarem, který je síťově propojený. Nedávná aktivita skupin využívajících APT hrozby tyto naše předpovědi potvrdila. Síťový hardware se stal obětí hackerů a jejich cílených útoků,“ komentuje Vincente Diaz, Principal Security Researcher v týmu GReAT společnosti Kaspersky Lab.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 Zdroj: Kasperski Lab

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace