Vlast, nebo smrt! Fidel Castro zemřel, ,,kubánská revoluce" pokračuje dál

Vlast, nebo smrt! Fidel Castro zemřel, ,,kubánská revoluce&quote; pokračuje dál
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Fidel Castro
26 / 11 / 2016, 14:45

Ve věku požehnaných 90 letech zemřel včera vůdce kubánské revoluce Fidel Castro. Ten v roce 1959 svrhl režim zkorumpovaného diktátora Fulgencia Batisty a stal se tak prakticky neomezeným vládcem ,,ostrova svobody".

KOMENTÁŘ

Castro na konci padesátých let rozhodně nebyl komunistou, spíše pragmatikem, který si chtěl ponechat manévrovací prostor pro další ,,zrání myšlenek". Byl ,,jen" marxistou, který chtěl budovat svébytný karibský socialismus, ale začátkem šedesátých let se definitivně přiklonil k sovětskému modelu socialismu. Kuba znárodnila na podzim roku 1960 majetek amerických firem, na což USA reagovaly zavedením hospodářského embarga, které trvá dodnes.

USA a CIA se pak snažily několikrát Castra svrhnout. Žádný pokus, ani ten, který se odehrál v ,,Zátoce sviní" v roce 1961 neuspěl.

Vlast nebo smrt! (patria o muerte!) bylo Castrovo hlavní heslo při násilném prosazování komunistických myšlenek. Po roce 1960 zakázal Castro všechny ostatní strany a začalo masové pronásledování ,,odpůrců" revoluce", která byla vyhlášena v roce 1961 za socialistickou. O rok později pak svět stál na pomezí nukleární války v tzv. karibské krizi. Poté, co doslova na poslední chvíli SSSR v čele s N. Chruščovem ustoupil, byla tato nejvážnější krize od konce druhé světové války zažehnána.

Castro se orientoval politicky i ekonomicky na SSSR, státy východního bloku a RVHP (Radu vzájemné hospodářské pomoci). Po rozpadu SSSR a východní bloku ustaly i štědré dotace na Kubu a země se ocitla v hospodářské krizi. Kuba se začala ekonomicky orientovat na Venezuelu a Čínu.

V roce 2004 se začal zdravotní stav ,,El Comandanta" zhoršovat, a tak musel o dva roky později formálně předal vládu svému bratrovi Raúlovi Castrovi. V roce 2008 pak Fidel Castro oznámil, že se nebude ucházet o nejvyšší post země. Dále však zůstal uctívaným, až zbožštěným symbolem kubánské revoluce.

Poslední roky se na veřejnosti příliš neukazoval, protože se jeho zdravotní stav prudce zhoršil. 25. listopadu Castro umírá a nabízí se otázka, co bude s Kubou dál. Dosluhující americký prezident Barack Obama započal před dvěma lety cestu postupného usmiřování obou zemí, která byla Kubou pozitivně, ale zároveň opatrně přijata.

Sám Obama Kubu v březnu tohoto roku navštívil. Oteplení vztahů však není takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Brzdí je především hospodářské embargo ze strany USA a Raúl Castro očekává, že bude v dohledné době zrušeno. USA však trvají na tom, že Kuba musí přikročit k hlubším demokratizačním změnám a zastavit především pronásledování opozice, aby se mohlo o zrušení embarga vůbec mluvit.

Na každý pád Kuba smrt svého vůdce určitě přežije, protože v jeho bratrovi Raúlovi je zaručena kontinuita jeho dlouholeté práce. ,,Kubánská revoluce" tak pokračuje nepřetržitě od roku 1959 dál. Otázkou samozřejmě je, jestli bude oteplení vztahů s USA pokračovat dál, nebo se ,,zasekne" na problému embarga, a jestli americké firmy začnou ve velkém na Kubě investovat.

Tagy článku