Vlastnit zbraň ještě neznamená být připraven ji použít

Vlastnit zbraň ještě neznamená být připraven ji použít
Popisek: Ilustrační foto
02 / 02 / 2016, 07:45

Právo bránit sebe, svou rodinu a svůj majetek patří nepopiratelně k základním právům každého občana.

Se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě rychle přibývá držitelů  zbrojních průkazů a majitelů zbraní. Některým držitelů zbraní stačí, absolvování základního kurzu k získání zbrojního průkazu a o další zkušenosti s ovládání zbraní se nestarají. Tito lidé by se dali přirovnat ke svátečním řidičům, kteří vyjíždí na dušičky a velikonoce a jsou postrachem všech dalších účastníků provozu.

Ti zodpovědnější se snaží naučit ovládat zbraň důkladněji, absolvují různé kurzy, chodí na střelnici a trénují, tak aby svou zbraň ovládli co nejlépe. Obě skupiny jsou srozuměny s tím, že jsou ozbrojeny, a v případě potřeby se mohou bránit. Málokdo z nich se ovšem zabývá i psychologickou stránkou použití zbraně. Ponechme stranou psychologické aspekty samotného napadení a podívejme se na to, co znamená použít střelnou zbraň proti druhému člověku.

Použít střelnou zbraň pro obránce znamená útočníka těžce zranit nebo i zabít. Není nic mezi tím. Při pohledu na akční film se může zdát velmi lehké stisknout spoušť a eliminovat padoucha. Z výpovědí lidí, kteří museli použít střelnou zbraň k sebeobraně, ale víme, co vše jim bleskově mihlo hlavou, než stiskli spoušť. Morální a etické zábrany, obava z právních následků jednání a také museli překonat pocit, že vlastně toho druhého mohou zabít.

Kolik vlastníků střelných zbraní se nad touto otázkou alespoň zamyslelo? Asi pouze mizivé procento. A při tom je to základní věc, kterou na kterou by si měl každý držitel zbraně odpovědět. Jedno ze základních pravidel výcviku se střelnou zbraní říká,“ když už vytáhnete zbraň, musíte být odhodláni ji použít“. Protivník velmi rychle pozná, kdy pouze blafujete a může vás o zbraň připravit a obrátit ji proti vám.

Každý, než si pořídí střelnou zbraň, by si měl tuto otázku položit a pokusit se na ni objektivně odpovědět. "Jsem opravdu schopen a odhodlán zranit nebo zabít člověka?"

Pokud si nebudete jisti, že vaše odpověď je ano, zvažte, jestli střelná zbraň je pro vás to nejlepší řešení a jestli by pro vás nebylo vhodné poohlédnout se po zbrani, jejíž použití nemusí mít fatální následky. Možná zjistíte, že teleskopický obušek nebo kubotan pro vás bude mnohem vhodnější. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace