Vojáci i policisté budou nacvičovat ochranu jaderné elektrárny před útokem

Vojáci i policisté budou nacvičovat ochranu jaderné elektrárny před útokem
Autor fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
14 / 09 / 2016, 15:30

Jadernou elektrárnu Dukovany budou od pondělí cvičně střežit vojáci. V jejím okolí budou mít strážní stanoviště a kontrolní místa.

Dukovany (Třebíčsko) 14. září (ČTK) - Cvičení Safeguard potrvá do 23. září, jeho úkolem bude prověřit zajištění vnější ochrany tohoto energetického zdroje. Kromě příslušníků armády se do něj zapojí policie a pracovníci elektrárny, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Do cvičení se zapojí příslušníci 191. pěší roty aktivních záloh společně s vojáky jihlavského krajského velitelství. Zúčastní se také příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec a vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou. Akce vyvrcholí ve čtvrtek, kdy budou vojáci společně s policisty reagovat na různé varianty simulovaného napadení elektrárny.

Kontrolní místa a strážní stanoviště budou mít vojáci na vybraných přístupových komunikacích elektrárny. Běžný provoz na silnicích tím podle mluvčího dotčen nebude. Cvičení je připraveno v souladu s doporučením Evropské komise a programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení. Vloni se v podobném rozsahu konalo u Jaderné elektrárny Temelín. V Dukovanech bylo před dvěma lety, tehdy se do něj zapojilo kolem 200 lidí.

"Jaderné elektrárny v ČR mají propracovaný systém fyzické ochrany, který podle situace přechází mezi jednotlivými stupni, zásahová jednotka Policie ČR je k dispozici do několika minut, participace armády má rovněž své scénáře. Mohu v této souvislosti odkázat na cvičení Safeguard, která v obou jaderných elektrárnách pravidelně probíhají," uvedla  předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro ekonomicky-denik.cz v březnu letošního roku

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Od loňska ji ale brzdí delší odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů. Odborníci je dělají proto, že v dokumentaci elektrárny byly založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Ze čtyř bloků Dukovan jsou nyní v provozu tři, poslední blok je odstaven.

Foto: Jiří Sedláček / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.