Vojáci mírových jednotek OSN prý stříleli do demonstrantů ostrými. 4 mrtví ve Středoafrické republice

Vojáci mírových jednotek OSN prý stříleli do demonstrantů ostrými. 4 mrtví ve Středoafrické republice
25 / 10 / 2016, 09:45

Házením kamenů, transparenty a nesouhlasnými výkřiky protestovali obyvatelé Středoafrické republiky proti přítomnosti mírové mise OSN v zemi.

Bangui 24. října (ČTK) -  Během potyček, při kterých se dav pokusil proniknout na velitelství sil OSN, byli zastřeleni čtyři lidé. OSN podle BBC odmítá, že by její vojáci použili ostrou munici s tím, že k zahnání demonstrantů nasadili jen slzný plyn. Místní tvrdí, že jednotky OSN jim v ničem nepomáhají, a požadují proto jejich odchod.

 

Dav protestujících, který čítal několik lidí, se shromáždil u jednoho z centrálních kruhových objezdů v hlavním městě Bangui. "Vidíme, že jejich přítomnost nám nic nepřináší. Bude lepší, když prostě odejdou," uvedl jeden z demonstrantů.

Vedle čtyř mrtvých si protest vyžádal také 14 zraněných, mezi kterými je i pět vojáků OSN. Podle BBC se střelba odehrála na hlavním náměstí v metropoli nedaleko velitelství OSN. Vojáci nejdříve vypálili varovné salvy do vzduchu, po přiblížení demonstrantů vystřelili do davu. Mluvčí mise MINUSCA ale popřel, že by ostrou municí stříleli vojáci OSN.

 

Mise MINUSCA čelí kritice v podstatě od jejího počátku v dubnu 2014. Veřejnost pobuřují zejména podezření, že vojáci OSN se dopouštějí sexuálního zneužívání dívek a dětí.

Opakují se také útoky milic muslimského hnutí Séléka na civilní obyvatele. Před necelými dvěma týdny tito bojovníci napadli útočiště uprchlíků na severu země a zabili nejméně 13 z nich.

Skupina nevládních organizací, které prosazují stažení vojáků OSN ze Středoafrické republiky, minulý týden zveřejnila petici, v níž vyzývá k nahrazení modrých přileb národními ozbrojenými složkami. Stejná skupina na dnešek vyhlásila stávku. Podle Reuters se většina z milionu obyvatel hlavního města připojila a do práce nevyrazili.

Středoafrická republika

Mírové síly OSN zvané také neformálně modré přilby nebo modré barety, jsou ozbrojené síly, které na základě mandátu a pod vedením Organizace spojených národů (OSN) usilují o udržení míru (anglicky peacekeeping) v regionech, kde hrozí propuknutí ozbrojeného konfliktu. Mírové síly OSN jsou nositeli Nobelovy ceny míru za rok 1988.
Mírové síly mají za úkol po ukončení konfliktu monitorovat mírové procesy v zasažených zemích a pomáhat interesovaným stranám uvádět v platnost mírové dohody, které spolu sepsaly. Toto snažení může mít několik rovin, která zahrnuje vojenské i civilní oblasti, jako je udržení pořádku, zavedení a vymáhání práva, volební asistence a poválečná obnova. Použít sílu smějí modré přilby pouze v sebeobraně. Zdroj: wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace