Vojenská policie zavádí neletální zbraně. S americkými vojáky cvičila i postupy při zvládání davu

Vojenská policie zavádí neletální zbraně. S americkými vojáky cvičila i postupy při zvládání davu
Autor fotografie: Michal Voska / Ministerstvo obrany|Popisek: Výcvik při užití obranného spreje
15 / 12 / 2015, 10:30

Ve spolupráci Vojenské policie a americké námořní pěchoty proběhl předminulý týden v Rumunsku výcvik instruktorů VP na neletální zbraně.

Prostředky, mezi něž patří například tasery nebo paralytické spreje, hodlá Vojenská policie zavést v nejbližší době do výzbroje. Vedení Vojenské policie chce do roku 2017 nakoupit asi 50 taserů, sdělila ČTK mluvčí Vojenské policie Lenka Haberová.

Školení, které se uskutečnilo díky úzké spolupráci VP a velvyslanectví USA, se zúčastnilo pět instruktorů Vojenské policie. Ti budou mít v budoucnu na starosti výuku svých kolegů.

„Každý účastník měl možnost vyzkoušet si účinky taseru, pistole FN 303, jež vystřeluje speciální nesmrtící munici pomocí stlačeného vzduchu, zastavovacích pásů a zvukových děl, která paralyzují protivníka za pomoci zvukové frekvence," prozradil vrchní praporčík VP štábní praporčík Zdeněk Hanák, který je již z minulosti instruktorem a oblast neletálních zbraní za VP ze své pozice částečně koordinuje.

Vojenští policisté byli proškoleni i na nesmrtící munici v podobě gumových projektilů, paralyzující spreje na bázi kapsaicinů, postupy při zvládání davu a obnovení veřejného pořádku (tzv. Crowd Riot Control) a prvky policejní sebeobrany.

„Součástí výcviku bylo rovněž seznámení s účinky na vlastním těle, což v některých případech bylo poměrně bolestivé, nicméně nám to ukázalo, jak jsou tyto prostředky účinné," zdůraznil Zdeněk Hanák, podle kterého školení navíc ukázalo, co neletální zbraně dokážou.

„I sebesilnější útočník je po zásahu taseru vmžiku zcela paralyzován – pomocí sond do těla pronikne 50 tisíc voltů po dobu 5 sekund. Při použití paralytického spreje je účinek oddálen, nicméně útočník je po chvíli zcela zpacifikován a oslepen, k tomu trpí řadou respiračních obtíží," upozornil.

Zdroj:mocr.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace