Vojenský soud uznal vojáka vinným ze zabití zraněného teroristy

Vojenský soud uznal vojáka vinným ze zabití zraněného teroristy
04 / 01 / 2017, 12:45

Izraelský vojenský soud dnes shledal vinným vojáka Elora Azariu, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Soudci ho uznali vinným za zabití, nikoli z lehčí formy obvinění, jako je nedbalost. Za zabití hrozí podle práva až dvacetiletý trest, ale nepočítá se s tím, že bude využita jeho horní sazba. Výše trestu bude oznámena později, ale obhajoba už oznámila, že se odvolá.

Verdikt o vině vynesl tříčlenný senát v Tel Avivu. Proces trval téměř osm měsíců a Azaria obvinění odmítal. Jeho čin byl ale zaznamenán na videu.

Případ je v Izraeli velmi sledovaný. Proces se konal v budově vojenského soudu v Jaffě, ale jednání o vině bylo přesunuto do telavivské vojenské základny Kirja a konalo se za zvýšených bezpečnostních opatření.

Soud odmítl tvrzení obhajoby, podle níž byl Palestinec už mrtev, když na něj Azaria vystřelil. Podle soudců zahájil palbu v rozporu s vojenskými předpisy, které střelbu povolují jenom v případě, kdy osoba představuje bezprostřední hrozbu. "Azaria střílel bezdůvodně," řekla dnes předsedkyně soudu, která postupně vyvracela všechny argumenty obhajoby.

Psali jsme: Video: Izraelský voják popravil zraněného palestinského útočníka

Před budovu, kde se proces konal, přišlo několik Azariových zastánců, zablokovali křižovatku a střetli se s policí. Novináři, kteří byli na místě, tvrdí, že na ně někteří z demonstrantů zaútočili.

Proces s Azariou začal loni v květnu. Podle svědectví o incidentu, který se stal 24. března v Hebronu, Azaria přišel na místo až několik minut po útoku dvou Palestinců na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel zraněný rovněž na zemi. Azaria si sundal helmu, podal ji kolegovi, postoupil k ležícímu Palestinci Abdal Fattáhovi Šarífovi a vpálil mu střelu do hlavy. Podle obvinění jednal v rozporu s předpisy, protože muž už nepředstavoval nebezpečí pro vojáky, civilisty ani Azariu. Pitva prokázala, že Palestince zabila Azariova střela. Video pořízené z větší vzdálenosti zveřejnila levicový nevládní organizace ochránců lidských práv Betselem.

Psali jsme: Netanjahu po zastřelení Palestince bránil izraelskou armádu

Azaria, jemuž je nyní 20 let, tvrdil, že jednal v sebeobraně. Obhájci pak uváděli, že si jejich klient myslel, že střelba je jediný způsob, jak zachránit život sobě a ostatním vojákům. Prokurátor ale při procesu nechal několikrát přehrát video, z nějž je patrné, že se Azaria k Palestinci blížil pomalu a s rozmyslem, bez jakékoli známky strachu nebo projevu ohrožení.

Azaria, který je armádní medik, byl ihned po incidentu zadržen. Později se ukázalo, že někdo na místě začal volat, že Palestinec má možná pod bundou vestu s výbušninami, což vyvolalo Azariovu obrannou reakci.

Zatímco představitelé obrany chování vojáka kritizovali, mnoho občanů se Azarii zastává. Premiér Benjamin Netanjahu Azariovo chování odsoudil, ale nepoužil výraz vrah.

Za zabití Azariovi hrozí až dvacetileté vězení, avšak tak vysoký trest se neočekává. K vojenskému odvolacímu soudu se může obhajoba odvolat jak proti obvinění, tak proti rozsudku o vině. Podle izraelských sdělovacích prostředků je také možné, že ministr obrany a vojenský prokurátor požádají prezidenta Reuvena Rivlina, aby vojákovi udělil milost.

Izraelská pravice žádá od počátku, aby byl Azaria obvinění zproštěn. Ministr školství Naftali Bennett, který k ní patří, řekl, že by měl být Azaria okamžitě omilostněn a ve vězení by neměl strávit ani minutu. Ministr obrany Avigdor Lieberman je rovněž pro udělení milosti. Vojenský zákon také umožňuje zmírnit trest osobě odsouzené vojenských tribunálem na žádost náčelníka generálního štábu armády.

V Izrael se neočekává, že Azariu stihne vysoký trest. Naposledy byl ze zabití usvědčen člen beduínského průzkumného pluku Tajsir Hajb. Vojenský soud Hajba posla do vězení na osm let za to, že v roce 2003 postřelil při demonstraci v Rafáhu Toma Hurndalla. Brit se snažil vyvést z palby palestinské děti a po devíti měsících svým zraněním podlehl. V roce 2004 byl Hajb odsouzen k osmi letům vězení, z nichž si po zmírnění odpykal 6,5 roku.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace