Piloti USAF: "Proč americká vláda sabotuje letecké útoky proti IS? "

Piloti USAF: &quote;Proč americká vláda sabotuje letecké útoky proti IS? &quote;
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: USAF aircraft of the 4th Fighter Wing (F-16, F-15C and F-15E) fly over Kuwaiti oil fires
29 / 05 / 2015, 09:15

29.5.2015 / Šokující obvinění amerických pilotů proti Obamově administrativě zveřejnil server CNN News. Vláda USA údajně "úmyslně brání v leteckých útocích v Sýrii a Iráku proti bojovníkům IS".

Američtí vojenští piloti, kteří jsou zapojení do letecké války proti islámskému státu v Iráku a Sýrii vyslovili svoji rostoucí nespokojenost nad tím, že je jim údajně znemožňován výrazný úspěch jejich leteckých útoků proti teroristickým cílům.

Obviňují své nadřízené a především americkou vládu, že jim jsou kladeny do cesty "byrokratické překážky", které jim znemožňují plné bojové zapojení. Jeden z pilotů F-18, který byl ve vojenským misích, uvedl pro server Fox News: "Stávalo se, že jsem měl na mušce skupiny bojovníků z ISIS, ale nedostal jsem včas povolení ke střelbě...Potom už nebylo možné efektivně útočit, protože bych usmrtil nevinné civilisty. Bylo to velmi frustrující."

Jak je možné, že se nejmodernějším armádám světa stále "nedaří" účinně zasáhnout proti IS? 

Zdroje blízké americké armádě uvedly pro Fox News, že prověřování před zahájením útoku trvá průměrně do jedné hodiny, než je pilotovi povoleno zahájit střelbu. Mluvčí US Air Force to ale vyvrací a uvádí, že toto prověřování trvá méně než 10 minut, ale záleží samozřejmě na tom, jak náročný je cíl útoku.  Podle něj je "doba prověřování delší, protože americká armáda nechce usmrtit civilisty, vládní vojáky nebo koaliční partnery."

Bývalý americký generál letectva David Deptula, který vedl letecké útoky v Iráku a Afghánistánu uvedl, že současní piloti jsou "micromanaged," tedy že musí "kontrolovat každou maličkost" a celý vojenský útok se stává nesmírně pomalým a neefektivním, protože nepřítel se mezi tím skryje nebo dá na útěk. "Mluvíme v některých případech i o hodinách, než dojde k útoku a mezitím tento taktický cíl opustil sledovanou oblast, případně dojde stíhačce palivo. Jedná se o nadměrně dlouhé rozhodovací postupy, kterým dáváme našim protivníkům obrovskou výhodu".  

Generál Deptula také porovnal aktuální letecké útoky proti ISIS s leteckými útoky během první války v Perském zálivu: tehdy bylo provedeno průměrně 1125 bojových letů denně, při válce v Kosovu se jednalo o 135 vojenských úderů denně. V současnosti provádí americké stíhačky pouhých 14 leteckých útoků za den. Deptula za tento liknavý přístup obviňuje Bílý dům, protože "Konečné rozhodnutí o útoku skončí právě v 1600 Pennsylvania Avenue."

Senátor John McCain si nedávno stěžoval, že 75 procent pilotů se vrací z leteckých útoků, protože nemají dostatek munice. 


Zdroj: foxnews.com, video breakingnews

Tagy článku