Volby 2017: obr a trpaslíci

Volby 2017: obr a trpaslíci
Autor fotografie: redakce|Popisek: Ilustrační obrázek
21 / 10 / 2017, 18:45

V letošních sněmovních volbách získalo poslance devět stran. Je to rekordní počet od vzniku samostatné ČR. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a také TOP 09.

Doposud nejvíce stran mělo zastoupení ve Sněmovně po rozdělení Československa, kdy v dolní komoře Parlamentu bylo osm stran. Po minulých sněmovních volbách bylo ve Sněmovně sedm poslaneckých klubů.

ANO by podle prognózy ČTK mohlo vytvořit dvoučlennou většinovou koalici jak s Okamurovou SPD, tak s ODS. Strany ovšem před volbami takové spojení vylučovaly. Současná vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL by po sečtení čtyř pětin okrsků měla ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Ústavní většinu by mělo ANO s SPD a KSČM. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek navrhne, aby s nabídkou spolupráce ANO primárně oslovila dosavadní partnery ČSSD a lidovce. Mluvit chce ale se všemi sněmovními stranami.

Zatímco politici ANO, SPD, Piráti i ODS v prvních reakcích vyjadřovali radost nad volebních úspěchem, zklamání je evidentní hlavně ve štábu ČSSD. Sociální demokraté už mluví o odchodu do opozice a mimořádném sjezdu. Lepší výsledek čekali i komunisté. Nadšení nejsou ani lidovci, drama zažívají politici STAN a TOP 09, kteří s napětím sledují, zda se vůbec dostanou do dolní komory.

Politici méně úspěšných stran považují za alarmující, že tolik hlasů dali voliči ANO, KSČM a SPD. Premiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je zklamán z počtu hlasů, které jeho strana získala, i z celkového výsledku voleb. Znepokojuje ho vzestup extremistických stran. Lídr STAN Jan Farský označil průběžné výsledky za "trochu děsivé". Podle něj nebude záviset ani tak na výsledcích jednotlivých stran, ale na tom, jestli demokratické strany budou mít dohromady ve Sněmovně většinu. Pokud ANO, komunisté a SPD dohromady posbírají ve volbách víc než polovinu hlasů, bude to porážka, ať už se dostane TOP 09 do Sněmovny, nebo ne, řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš zopakoval, že jeho strana vyloučila spolupráci s ANO i jeho tichou podporu, a to kvůli stíhání jejich lídrů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Důvěryhodný je podle něj STAN. Místopředseda SPD Radim Fiala koalici s ANO nevylučuje, ale odmítá obviněného premiéra a požaduje zákon o referendu. Šéf vítězného ANO a kandidát na premiéra Babiš zatím výsledky voleb nekomentoval.

Účast v letošních volbách se pohybuje kolem 59 procent, což je srovnatelně jako před čtyřmi lety. Volební web Českého statistického úřadu během odpoledne postihly výpadky, statistici doporučili sledovat záložní server volbyhned.cz. Statistici uvedli, že zpracování výsledků funguje bez problémů.

Hlasy z prvního okrsku byly zveřejněny dnes ve 14:22. Bylo to o tři minuty později než při minulých sněmovních volbách. Nejrychleji sečteno měli v jednom z okrsků v Kostelci nad Vltavou na Písecku.

Před čtyřmi lety vyhrála předčasné sněmovní volby podruhé po sobě ČSSD se ziskem 20,45 procenta hlasů. ANO 2011 skončilo druhé se ziskem 18,65 procenta. Třetí místo obsadila KSČM s 14,91 procenta hlasů. Čtvrté místo patřilo TOP 09, kterou volilo 11,99 procenta lidí. ODS na pátém místě dalo hlas 7,72 procenta voličů. Okamurův Úsvit získal 6,88 procenta hlasů a do Sněmovny se vrátila KDU-ČSL díky 6,78 procenta hlasů. Volební účast v roce 2013 dosáhla 59,48 procenta, byla druhá nejnižší od roku 1989.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace