Volný pohyb pracovníků skončí s brexitem, řekl britský ministr

Volný pohyb pracovníků skončí s brexitem, řekl britský ministr
Popisek: Brexit
27 / 07 / 2017, 12:30

Volný pohyb pracovníků mezi Británií a Evropskou unií skončí ve chvíli, kdy země evropský blok opustí, potvrdil podle agentury Reuters britský ministr pro migraci Brandon Lewis. V tu dobu, tedy na jaře 2019, už podle něj bude platit nový imigrační systém. Ministryně vnitra Amber Ruddová pak v článku v deníku Financial Times (FT) uvedla, že nová pravidla pro příchody do země budou vytvořena tak, aby vyhovovala britským podnikům a také ,,širší společnosti".

Právě nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který ovlivnil výsledek referenda o setrvání v EU z června loňského roku. Podle Evropské komise nyní žije v Británii asi 3,2 milionu lidí z jiných zemí unie, Britů v EU je zhruba 1,2 milionu.

Čistá migrace do Británie, kdy se do země přistěhovalo více lidí, než z ní odešlo, ale v roce 2016 klesla na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Vliv na to má i to, že dlouhodobě klesá zájem ostatních občanů Evropské unie o život v Británii.

Ruddová také uvedla, že pověří nezávislou vládní komisi vyhodnocením ekonomických dopadů migrace z EU do Británie. Výsledek zprávy pak chce vzít v potaz při určování nové britské migrační politiky. Agentura AFP připomněla, že Ruddová byla během kampaně před referendem pro setrvání Británie v unii a ve vládě vystupuje proti takzvanému "tvrdému" brexitu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová a někteří další ministři.

Ministryně ujistila, že vláda chce nadále přijímat ty, kteří ,,napomáhají k prosperitě Spojeného království" a že nenastane prudký zlom v migrační politice pro občany EU. To by podle AFP mohlo znamenat zřízení přechodného období po březnu 2019, kdy by měla rozluka nastat.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku