Vrací se komunisté k moci, nebo ještě více křičí potrefené husy?

Vrací se komunisté k moci, nebo ještě více křičí potrefené husy?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Vojtěch Filip a Pavel Kováčik
04 / 07 / 2018, 08:30

Sečteno, podtrženo, Česká republika má po dlouhých 8 měsících konečně vládu. Její vznik umožnili komunisté, kteří do poslední chvíle hnali své požadavky až na samou hranu toho, co je Andrej Babiš ochoten připustit. KSČM tak poprvé ,,ochutná" část z vládního koláče.

Znamená to tedy, že se vrací komunisté k moci? Že přijdeme o svobodu, bude konec demokracie? Z komunistů se dělá permanentně již 28 let jakýsi strašák, který pravidelně slouží české pravici zeména před jakýmikoliv volbami jako kanónenfutr proti levici jako takové.

psali jsme: Kopací pytel, nebo rovnocenný partner? ČSSD si musí zvolit cestu

Ať se nám to líbí nebo ne, tato strana je součástí naší politické scény, protože je pravidelně (i když zejména nostalgiky) volena na všech stupních s většími či menšími úspěchy. Pokud by KSČM skutečně ohrožovala demokracii, tak by ji ministerstvo vnitra rozpustilo. Pokud někdo 28 let od pádu komunistického režimu křičí, aby se strana zakázala, je to zoufalý jekot potrefené husy, která si chce velmi lacino přihřát politickou polívčičku. Když už se mělI komunisté zakázat, mělo se to udělat ihned po listopadu 1989. Parlamentní volby sice dopadly pro KSČM velmi špatně, nicméně povolební situace jí umožnila s Babišovou pomocí, aby výrazně zasáhla do vzniku vlády, a patřičně si to ,,užívala". Za to sklidila velkou kritiku svých politických oponentů. Udělala by to ale každá strana, jež by byla ve stejné situaci.

psali jsme: Tradiční strany se topí v krizi, nezvládly konfrontaci s populistickými hnutími. Mohou ještě oslovit voliče?

Oblíbená fráze pravice, že se vrací komunisté k moci, tak není pravdivá, respektive přesná. KSČM nezasedla ve vládě, kde by prosadila daleko více ze svého programu, bohatě jí stačí být v pozadí a tahat za nitky, kdykoliv se jí to zamane. Na ní totiž záleží, jestli vláda přežije čtyři roky přežije a komunisté tak mohou stupňovat svůj vydírací potenciál, protože jsou zkrátka v té pozici a vhtějí z ní ,,vytřískat" politicky co nejvíce.

psali jsme: ČSSD klesá, ANO stoupá. Kdysi nejsilnější strana opět padá ke dnu

Na druhé straně nedělejme z KSČM strašáka, tato strana si stejně nyní užije svých 15 minut slávy a postupně upadne v zapomnění. ,,Vyluxoval" ji stejně jako ČSSD hnutí ANO a z KSČM již není dávno strana protestu. Její existence je tudíž ve střednědobém horizontu zcela zbytečná, protože ji nebude mít kdo volit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.