Vrah Coxové byl obviněn policií z vraždy

Vrah Coxové byl obviněn policií z vraždy
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: střelba
18 / 06 / 2016, 15:15

Dvaapadesátiletý Thomas Mair měl mít napojení na britskou ultrapravicovou scénu.

Britská policie obvinila Thomase Maira, který ve čtvrtek zavraždil labouristickou poslankyni Jo Coxovou, z vraždy a z dalších trestných činů. Kromě jiného nedovoleného držení zbraní a napadení. Mair nejprve poslankyni fyzicky napadl, poté ji pobodal a nakonec chladnokrevně zastřelil.

Policisté z West Yorkshire oznámil, že obvinili hlavního podezřelého z vraždy labouristické poslankyně Jo Coxové. Mair se má dnes dostavit k soudu v londýnském Westminsteru, kde následně proběhnou jeho výslechy. Poté bude i oficiálně obžalován.

Podle policie měl mít Mair napojení na ultrapravicovou britskou stranu Britain first (,,Británie především"). Název této strany měl útočník vykřiknout, když došlo k napadení Coxové. Podle druhé verze je pak Mair ,,vlk samotář", který žil několik let osaměle a je v současné době bez stálého zaměstnání. Vraždu měl pak spáchat z vlastní sociální frustrace.

Poté, co byl Mair policií obviněn z vraždy a dalších trestných činů, britské mediální zákony nedovolují podávání takových zpráv, které by mohly ovlivnit výsledek soudu a Mairem.

Coxová byla první zavražděnou poslankyní od roku 1990. Na čas sblížila hlavní politické rivaly, předáka konzervativců Davida Camerona a labouristického šéfa Jeremyho Corbyna. Ti se společně vypravili na místo vraždy a uctili památku Coxové.

Tagy článku