Vrah František Ellinger: Šilhavý pistolník, který vystřílel rodinu na policejní stanici. Dopadli ho v posteli s prostitutkou

Vrah František Ellinger: Šilhavý pistolník, který vystřílel rodinu na policejní stanici. Dopadli ho v posteli s prostitutkou
14 / 02 / 2018, 19:00

František Ellinger byl známá firma. Nosil zbraň, ale protože šilhal, střílel na své oběti z  bezprostřední blízkosti, protože jinak by se trefil jen stěží.

Dne 7. října 1929 poslal Ellinger po sedmé hodině večerní svého kumpána, mladého tuláka Josefa Balouna (17) na četnickou stanici v  Želeticích u Znojma. 

Baloun měl předstírat, že ho posílá starosta z  vedlejší vesnice, aby ho tu nechali přespat. Jejich záměrem přitom bylo stanici vykrást, vzít peníze, zbraně a uniformy, ve kterých se pak chystali vykrást místní zámek.

Tady se objevil první zádrhel. Na stanici totiž nebyl přítomen strážmistr Smutný, na kterého měl Ellinger spadeno, protože mu šel po krku. Ten byl právě na pochůzce a na stanici měl službu praporčík Florián.

Zámek Želetice

Zámek Želetice

Ten Balounovi nevěřil a poslal ho za místním starostou, ať si nocleh vyřídí s  ním. Pro jistotu však ještě kontroloval tulákovy dokumenty. Tehdy vstoupil do kanceláře Ellinger.

Zarazilo ho, že nevidí strážmistra Smutného a aby nějak vysvětlil svou návštěvu, řekl Floriánovi, že se přišel zeptat, zda není hledán.

Florián Ellingera dobře znal, věděl, že jde o žháře a zloděje, který byl několikrát trestán. Odpověděl nicméně, že Ellinger hledán není, ale ať počká než to vyřídí s  Balounem, že by měl na něj pár otázek ohledně neobjasněných případů drobných krádeží v okolí.

V tom okamžiku vyňal šilhavý Ellinger nepozorovaně z pod kabátu pistoli a zezadu střelil Floriána do hlavy. Ten se sesul k  zemi a kolem něj se začala tvořit kaluž krve.

Pak vzaly události rychlý spád. Po výstřelu ve zlé předtuše přiběhla velitelova manželka Marie Floriánová, která bydlela s  manželem a dětmi ve služebním bytě vedle kanceláře.

Vběhla do místnosti a vrhla se k  tělo svého muže. Elligner k  ní přistoupil zezadu a zblízka ji střelil do hlavy. Pachatel se ještě pokusil zastřelit jejich 6 letého syna, který ze zvědavosti nakukoval dveřmi do kanceláře.

psali jsme: Spoutal policisty, ukradl jim zbraň i legitimaci. Jak vrah a útěkář Ladislav Winkelbauer přelstil eskortu

Střela však nezasáhla svůj cíl a chlapec stihl uprchnout. Ellinger se rozběhl za ním se zbraní v  ruce. Na chodbě spatřil jeho sestru, také po ní vystřeli a opět se netrefil. Děti pak vyběhli do polí, kde se ukryly.

Ellinger a Baloun pak četnickou stanici prohledali a odcizili peníze a zbraně. Střelba přivolala sousedy, kteří v prchajících pachatelích poznali Balouna s Ellingerem, neboť se jednalo o známé firmy.

Krátce poté se vrátil z pochůzky strážmistr Smutný a vyhlásil pátrání po vrazích. Ujal se osiřelých dětí a odvezl je do svého bytu ve Znojmě.

Mladý tulák Baloun byl zatčen ještě týž den. Při výslechu uvedl, že ho navedl Ellinger. Toho se podařilo zatknout za pár týdnů ve Znojmě. Peníze odcizené na četnické stanici prohýřil s prostitutkou.

Během vyšetřovací vazby Ellinger připravoval vraždu dozorce a útěk. V únoru 1930 byl pro dvojnásobný zločin vraždy odsouzen k trestu smrti provazem. Rozsudek byl vykonán dne 1. prosince 1930 na dvoře znojemské věznice.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.