Vrah Mrázek: Strašlivý příběh úchylného cyklisty, jehož první obětí byla dívka, která pásla krávy

Vrah Mrázek: Strašlivý příběh úchylného cyklisty, jehož první obětí byla dívka, která pásla krávy
Popisek: Václav Mrázek
28 / 02 / 2018, 19:00

Oběti si vybíral naprosto náhodně, zajímaly ho však jen ženy, které potkával cestou do práce, nebo když se projížděl na kole. K vraždě někdy použil revolver, jindy sekyru, nůž nebo obyčejný klacek.

Vrah Václav Mrázek do roku 1956 zavraždil a zneužil sedm žen, čtyři se pokusil zabít a dalších 14 „jen“ znásilnil.

Pracoval jako lázeňský pracovník v dole Nejedlý 1 a tam ho také dopadli. Byl přistižen, jak prohledává kapsy uložených oděvů. Při domovní prohlídce pak u něj byla nalezena pistole a kradené věci z vražd. Během výslechu se ke svým hrůzným činům s pláčem přiznal.

Jedna z Mrázkových obětí

Jedna z Mrázkových obětí

Václav Mrázek se narodil ve Svinařově u Kladna roku 1925 do chudé rodiny, která žila ve vyřazeném vagóně. Měl dvanáct sourozenců. V páté třídě opustil školu a začal krást. Byl v tom tak dobrý, že ho otec nutil učit sourozence, jak krást.

Kvůli drobné postavě ho nevzali na vojnu, ačkoli snil o tom, že se stane vojákem z povolání. Přihlásil se tedy alespoň do strážního oddílu jako ozbrojený doprovod humanitárního konvoje do Rumunska a Bulharska. Tady se poprvé setkal s vražděním a znásilňováním a naučil se zacházet se zbraní.

psali jsme: Spoutal policisty, ukradl jim zbraň i legitimaci. Jak vrah a útěkář Ladislav Winkelbauer přelstil eskortu

Po návratu domů se Mrázek vrátil do práce. V chomutovských válcovnách trub to svou pracovitostí a svědomitostí dotáhl dokonce až na předáka (mistra).

Své oběti potkával cestou do práce. Jeho první obětí byla v roce 1951 dívka, která pásla na louce krávy. Mrázek jí umlátil klackem, bezvládné tělo odtáhl o kus dál a znásilnil. Tělo nalezl téhož dne večer její otec. 

Druhou oběť zastřelil pár dní později. Opět ji znásilnil a tělo odtáhl do potoka. Další dvě ženy, které napadl nožem, útok přežily, stejně jako ta třetí, kolem které projížděl na kole, dvakrát na ni vystřelil, ale trefil jen límec a zadní část kabátu. Při výstřelech ale ejakuloval a ztratil o ženu zájem.

Policie se vydala po falešné stopě. Přeživší ženy útočníka neviděly, ale vypověděly, že měl vysoký hlas. Útok nožem byl navíc veden slabou silou a tak se policie domnívala, že útočníkem je žena.

O den později, co prostřílel ženě kabát, ale zastřelil teprve šestnáctiletou dívku, jejíž tělo opět odtáhl za křoví a znásilnil. Pak jí ukradl sukni a na ňadra pečlivě položil její střevíce.

Důl Nejedlý I., kde Mrázek pracoval

Důl Nejedlý I., kde Mrázek pracoval

Další dívku zabil poté, co kolem ní projel na kole. Šla na rande. Zavolal na ni, a když se otočila, střelil ji přímo do obličeje. A pak tělo znásilnil. Pátou a šestou obětí šíleného Mrázka byla dvojice, která byla na romantické procházce. Zaútočil prý ze závisti, že se mají rádi. Muže zastřelil třemi výstřely a tělo ukryl pod větvemi. Ženu střelil do zad, když se chystala utéct. Mrtvolu opět znásilnil.

Policie stále tápala. Prověřila prý neuvěřitelných 25 000 podezřelých. Mrázek tušil, že se smyčka stahuje, tak změnil styl. Oběti přestal střílet a začal je škrtit, ale všechny mu utekly.

psali jsme: Šílený strýček Hubert: první a možná nejhorší masový vrah v Československu

Mrázkova poslední vražda byla úplně jiná - měla loupežný motiv. Chtěl vykrást dům horníka, svého kolegy z práce. Přitom ho přistihla horníkova manželka, kterou probudil, když šátral po domě. Ubil ji sekyrou a její vnučku (10) znásilnil (dokonce se kvůli tomu vrátil). Mrázek měl po celou dobu přes obličej kapesník, takže ho přeživší dívenka popsala jako malého, slabého pána, který měl zlé oči.

Po dopadení Veřejnou bezpečností v dole Nejedlý 1 byl Mrázek překvapen, že mu hrozí trest smrti. Čekal prý, že dostane nanejvýš deset let.

Václav Mrázek byl popraven za velké pozornosti médií a komunistických funkcionářů (prý se pohádali na popravišti) v Praze na Pankráci dva dny před koncem roku 1957. Jeho posmrtná maska je vystavena v Policejním muzeu.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.