Vrah Roman Čabrada utekl z vězení společně s komplicem. Ukryli se ve falešné paletě, kterou sami vyrobili

Vrah Roman Čabrada utekl z vězení společně s komplicem. Ukryli se ve falešné paletě, kterou sami vyrobili
08 / 02 / 2018, 18:30

Devětatřicetiletý Čabrada se spoluvězněm Roztočilem (68) útěk pečlivě plánovali několik měsíců. Mozkem akce byl Čabrada. Ve vězení seděl za vraždu německého starosty, kterého nalákal k sobě domů na prostitutku a za obchod s drogami.

Nebyl úplně obyčejným vězněm ve věznici Bory, ale tzv. „brigadýrem“. Měl přehled o tom, kde který vězeň pracuje a dokonce se i podílel na rozdělení práce v  dílnách. K  úspěšnému útěku přispěl i fakt, že je přípravě a výrobě dozorci „nechali na pokoji“. To následně stálo místo ředitele věznice Jaroslava Zemana.

psali jsme: Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí

Do party přibral Čabrada kumpána Roztočila (seděl za vraždu Egypťana) protože mu uvěřil, že po útěku sežene peníze. „Kdyby bylo na světě všeho tolik, jako peněz!“ říkával prý Čabradovi Roztočil.

Čabrada později uvedl, proč si za parťáka vybral právě Roztočila: „Nastoupil do práce někdy zjara 2005 a někdy od června jsem začal vyrábět paletu a sledovat příjezdy a odjezdy kamiónů. Roztočil byl z výběru lidí, kteří byli k dispozici, jediný, kdo připadal v úvahu. Tvrdil, že má kontakty a peníze i bohaté zkušenosti s cizinou.“

Oba si vlezli do palety, která měla být podle Čabradových informací odvezena přímo do Německa. Kamion však po výjezdu z  vězeňské brány zabočil na druhou stranu a zastavil. Dělníci pak palety (i se dvěma vězni uvnitř) vyložili v meziskladu hned vedle věznice. Právě tady se oba vězni prořezali ven a utekli.

Brzy se však rozdělili, protože Čabrada zjistil, že Roztočil není schopen sehnat ani pár tisíc na falešné pasy. Čabrada byl pár měsíců po útěku zatčen ve Francii, když si do telefonu řekl místo, kam mu má jeho kontakt přivézt doklady. Roztočil se přihlásil sám pár dní o útěku v  Německu, kde se schovával u sestry.

věznice Bory

Čabrada má velmi pestrou historii. V devíti letech s otcem emigroval do USA, tam ve třinácti letech udělal první zkušenost s vězením pro mladistvé. Seděl jeden a půl měsíce za, jak později prohlásil, „takové klukoviny jako vloupání a střílení po vlaku“.

psali jsme: Americká věznice Supermax v Coloradu: "High-tech verze pekla". Určena pro teroristy

Od 15 let začal cestovat po Evropě a věnovat se trestné činnosti na plný úvazek. Byl čtyřikrát ve vězení v Německu a jednou v Belgii, Rakousku, Švýcarsku a Maďarsku. Domluví se tak několika jazyky.

Roman Čabrada má ve vězení strávit celkem 24,5 roku. Trest 18,5 let dostal za obchod s pervitinem a za vraždu německého starosty Ericha Kundera, kterého zabil spolu se svým komplicem v roce 2002. Do Čabradova chebského bytu starostu nalákala prostitutka. Oba muži pak Kunderu zavraždili a jeho mrtvolu zakopali v lese.

„Žádnou lítost necítím,“ řekl pak Čabrada. „Dělal jsem prostě jen svou práci. Jako projev úcty jsem mu vybral v  lese pěkné místo.“

Čabrada má dceru (v době útěku jí bylo šest) a léta usiloval o to, aby se s  ní mohl vídat. Matka dcery však bránila nejen jemu, ale i jeho rodičům.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace