Vrah Schimak: Zabil tolik lidí, že už je nikdo nespočítá. Udala ho hostinská, když se probouzel

Vrah Schimak: Zabil tolik lidí, že už je nikdo nespočítá. Udala ho hostinská, když se probouzel
Popisek: Anton Schimak
07 / 02 / 2018, 18:00

Řádění Antona Schimaka trvalo prakticky pouhý měsíc a půl - od května do června roku 1887. Začalo přepadením fary ve Slezské Ostravě, kde postřelil místního faráře, aby zaplatil dluh v hospodě. Pak řádil po celé severní Moravě a páchal jedno loupežné přepadení za druhým. Ještě předtím seděl Anton na Mírově (jako vyučený soukeník) kvůli těžkému ublížení na zdraví (rvačka v hospodě).

Zavraždil šest lidí, z toho jednu těhotnou ženu. Neblaze proslulým se stal Hulvácký les, kde dodnes (asi) straší. Zde byl nalezen zastřelený podomek Josef Karnovský, o týden později zavraždění manželé Josef a Anežka Magerovi a tesař Ferdinand Buroň.

psali jsme: Čtyřnásobný americký vrah se oběsil ve vězení ve Valdicích. Policie má podezření, že v tom mohou mít prsty dozorci

Předtím zabil podomka pana Hochstimma z hospody U zlatého kříže v Moravské Ostravě. Oběť byla zastřelena a oloupena. Ve zmíněném Hulváckém lese tehdy odpočívali další tři dělníci vlečné dráhy, kteří jeho tělo po výstřelu nalezli.

Začal hon, ale Schimak se rychle přesouval. Tu zabil a oloupil starého domkáře, pak se přesunul na Šumpersko, odtud na Mohelnicko, pak zase do Oder. Postupně se objevil i v Lipníku nad Bečvou a v Lanškrouně.

psali jsme: Nejhledanější žena světa: USA zdvojnásobily odměnu na dopadení aktivistky Deborah Chesimardové

Zatímco vojáci a společně s četníky prohledávali oblast Hulváky, Anton Schimak se objevil v Odrách. Starého domkáře Františka Valcla zabil tak, že mu podal bankovku v hodnotě deseti zlatých s prosbou o mléko. Stařík měl peníze schovány v kalendáři, a když vracel drobné, Schimak ho revolverem střelil do hlavy, vzal peníze a utekl do nedalekého lesa.

V mohelnickém okresu se 1. června 1887 ve dvě hodiny odpoledne pokusil přepadnout kočár správce mírovské věznice pana Axmanna s chotí, pětiletou dcerou a manželkou ředitele věznice paní Julií Bernhauerovou.

Smyčka stahovala. Dne 26. června jej díky informaci místní hostinské zatkli četníci z Moravské Červené Vody pomocí bodáků.

Proces se Schimakem se konal u krajského soudu v Novém Jičíně. Přijeli novináři až z  Vídně. Schimak se u soudu choval zarputile, vinu odmítal. Nakonec byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Tak se i stalo - v Novém Jičíně.

Byla to veřejná poprava, na kterou se prodávaly vstupenky. Lidé například lezli na kaštany kolem plotu věznice, aby jeho smrt viděli na vlastní oči. Popravu přijel vykonat až z Vídně císařský kat Rudolf Seyfried.
„Mozek zločince byl vyňat a zaslán do Vídně k odbornému prozkoumání, zda některé anomálie nesvědčí o zločinných sklonech. Studie o něm byla publikována v odborném tisku a je možné, že naložený mozek je dodnes v některém z vídeňských archivů,“ vypráví místní expert Polách.

Máte informace? Napište: redakce@securitymedia.cz

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.