Vrah Šmíd vraždil kvůli milence: Rozřezal kolegyni ve vaně, hlavu a nohy zabalil záclony a do krabice od rádia, trup a ruce dal do kufru a hodil do Vltavy

Vrah Šmíd vraždil kvůli milence: Rozřezal kolegyni ve vaně, hlavu a nohy zabalil záclony a do krabice od rádia, trup a ruce dal do kufru a hodil do Vltavy
Popisek: Miroslav Šmíd
07 / 03 / 2018, 18:00

V pondělí 23. dubna 1951 vytáhli pracovníci zdymadla v Klecánkách z Vltavy kufr. V úhledném balíku v něm byl ženský trup bez hlavy a bez nohou. Potápěči záhy našli ve Vltavě další balík (krabici od rádia), tentokrát s hlavou a nohama.

Po několika dnech pátrání policie zjistila, že jde o úřednici Hertu Černínovou (35) z národního podniku Obnova, sídlícího v Praze Na Příkopech. Černínová si dne 17. dubna vyzvedla z Živnostenské banky 76 tisíc korun na výplaty zaměstnancům. Od té doby ji nikdo neviděl. Totožnost oběti potvrdil manžel.

Hadr, do kterého byl v kufru zabalen trup zavražděné, mohl být závěs. Policisté předpokládali, že pochází z bytu, kde byla žena zavražděna a rozřezána. Na závěsu byl také nalezen psí černobílý chlup.

Policie se též domnívala, že vrah měl řidičský průkaz a zřejmě i auto, aby tělo ve dvou kufrech kufru dostal ke zdymadlu v Klecánkách.

Začaly výslechy zaměstnanců podniku Obnova a především těch, kteří věděli, že si Černínová vyzvedne peníze na výplaty. Prvním vyslýchaným byl náhodou její vrah účetní Miroslav Šmíd (33).

Rekonstrukce činu

Rekonstrukce činu

Zpočátku to nevypadalo příliš nadějně. Šmíd psa neměl, auto dávno prodal a alibi mu potvrdily spolupracovnice. Policie pátrala dál. Při dalších výsleších se začal Šmíd zamotávat a ukázalo se, že se jeho kolegyně spletly a podezřelý z práce v kritické době, kdy Černínova vyzvedla peníze, přeci jen odešel. A vrátil se v jiném oblečení…

psali jsme: Vrah Mrázek: Strašlivý příběh úchylného cyklisty, jehož první obětí byla dívka, která pásla krávy

Ze Šmídovy kanceláře navíc zmizely nůžky, které mohly být vražednou zbraní. Nakonec vyšlo najevo, že Šmíd býval vidět s jakousi blondýnkou s černobílým psem. 11. Dubna, tedy šest dní před zmizením Černínové, si půjčil od známého automobil.

Policisté ho na základě těchto důkazů zatkli. Šmíd se ale nepřiznal ani když mu ukázali mrtvolu. „To je opravdu paní Černínová? To je hrozné! Kdopak jí to jen mohl udělat!“ divil se vrah.

Kufr s rozřezaným tělem

Kufr s rozřezaným tělem

Pak policie vypátrala jeho milenku Věru Holánkovou. V bytě, kde žila s matkou, pak narazili na důkazy. Chyběl závěs, byly zde stopy od krve a rádio, v jehož krabici byl nalezen hlava a nohy Černínové.

Šmíd se pod tíhou těchto důkazů přiznal, že Černínovou zabil, její tělo rozřezal a odvezl vypůjčeným autem k řece. Během dvou let prý navíc získal podvodnými machinacemi v podniku Obnova přes tři miliony korun, které utratil v barech s milenkou Věrou Holánkovou.

S Černínovou se zběžně znal a věděl, že pravidelně vyzvedává v bance vyšší částky peněz. V den vraždy ji vylákal do bytu své milenky Věry, kde ji 17 x udeřil do hlavy kilogramových závažím. Pak ji v bezvědomí odnesl do vany ji ubodal nůžkami, které předtím zmizely z jeho kanceláře.

psali jsme: Kasař Nezmar: Jak prchal policii po zasněžených střechách. Zavřeli ho s Romy v táboře v Letech. První lupič, který si nechal udělat plastiku

Jeho milenka Věra a její matka snažily odstranit v bytě stopy krve. Šmíd mezitím odděloval pilkovým nožem hlavu a nohy. Pak části těla uložil do kufru a zbytek do krabice od radia. Když je ukládal do auta, obě ženy mu pomáhaly. Pak odjel směrem na Roztoky a kufr a krabici do Vltavy.

Miroslav Šmíd byl odsouzen k trestu smrti a následně popraven. Jeho milenka Věra dostala deset let a její matka osm let vězení.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.