Vrah zvaný Kurýr: Devět mrtvých prostitutek, z toho jedna v Praze. Úspěšný spisovatel, novinář a básník, jehož vražednou zbraní byla podprsenka

Vrah zvaný Kurýr: Devět mrtvých prostitutek, z toho jedna v Praze. Úspěšný spisovatel, novinář a básník, jehož vražednou zbraní byla podprsenka
Popisek: Jack Unterweger
17 / 08 / 2018, 18:00

Nejlepší romány píše sám život. Jack Unterweger (1950 - 1994) byl nejhorším vrahem v dějinách Rakouska a také velmi úspěšným spisovatelem. Vraždil výhradně prostitutky. Neměl s nimi sex, ale týral je, mlátil, zneužil větví a nakonec uškrtil podprsenkou.

Nejlepší romány píše sám život. Jack Unterweger (1950 - 1994) byl nejhorším vrahem v dějinách Rakouska a také velmi úspěšným spisovatelem. Vraždil výhradně prostitutky. Neměl s nimi sex, ale týral je, mlátil, zneužil větví a nakonec uškrtil podprsenkou.

Jeho otec byl americký voják, matka rakouská prostitutka. Svůj první velký román „Očistec aneb cesta do kriminálu“ napsal ve vězení, kde si odpykával trest za brutální vraždu prostitutky, a jedno znásilnění klackem.  Zavřeli ho, když mu bylo 24 let. Ve vězení četl a psal poezii, rozhlasové hry a romány. Jeho knihy šly na dračku. Slavným se stal ještě v base.

psali jsme: Jaroslav Stodola: Hromotluk – trouba ve službách sadistické zfetované dominy. Udělal všechno, co mu řekla včetně vražd. Řetězy a rány bičem jako „sladká“ odměna

Propuštěn byl víceméně na nátlak rakouských literárních kruhů, ale také za dobré chování. Brány věznice opustil jako 40letý v roce 1990 coby literární hvězda. Byl zván na večírky, rauty, do televizních debat. Psal do novin články o zločinu, prostituci, podsvětí. Jako novinář cestoval i do zahraničí, včetně tehdejšího Československa.

Krátce po propuštění začalo v Rakousku přibývat zavražděných prostitutek, většinou v okolí Gratzu a nedaleko Vídně, kde Jack Unterweger bydlel.

Média dosud nedopadeného vraha přezdívala Kurýr. Bylo to proto, že své oběti po vraždě vždy odvezl na nějaké odlehlé místo, nejčastěji do lesa, kde je zakryl větvemi.

Policie byla bezradná, ač byly oběti zavražděné stejným způsobem: Uškrcené (většinou podprsenkou) a nikdy ne znásilněné. Vrah do nich strkal klacky a větvě. Před smrtí byly mučeny a bity. Policie nacházela jejich těla nahá, mívaly na sobě jen punčochy a prsteny, mnohdy snubní.

Mediální hvězda Jack Unterweger byl zván do televizních debat, kde pomáhal sestavit profil pachatele vražd, které - jak později usoudil soud -  spáchal on sám. Dodejme, že svou vinu nikdy nepřiznal.

psali jsme: Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky

Jednu vraždu měl spáchat i v Praze, kde byl v září 1990 pět měsíců po propuštění na návštěvě u známých a kvůli článkům o pražském podsvětí. Na Hlavním nádraží platil tamním prostitutkám a pasákům za rozhovor sto korun.

Jeho obětí prý byla vdaná prodavačka v řeznictví Blanka Bočková (29), jejíž stopa končí v ulice V Jámě u Václavského náměstí a jejíž tělo bylo nalezeno na periferii Prahy v korytě Břežanského potoka.

Tři prostitutky byly stejným způsobem (umláceny, uškrceny, zneužity větví a pohozeny v lese) zavražděny v USA v době, kdy tam Unterweger jako novinář sbíral (1990 – 1991) materiál na článek o tamní kriminalitě.

Když se vrátil do Rakouska, zjistil, že ho má policie na seznamu podezřelých. Unterweger (se snoubenkou) utekl zpátky za hranice, odkud psal posměšné články o práci policie. Zatčen byl v USA a pak na vlastní žádost vydán zpět do Rakouska. Kvůli „procesu století“ musela být přestavěna soudní síň.

psali jsme: Ivan Milat: Vrah baťůžkářů, který lovil turisty v lese v Austrálii jako jeleny. Podpálil dům exmanželce, uřízl si malíček a poslal ho soudu

V  červnu 1994 byl Unterweger na základě nepřímých důkazů (nebyli ani žádní svědci či otisky prstů) shledán vinným ze spáchání devíti vražd a odsouzen k devíti doživotním trestům bez možnosti propuštění.

Hned následující den ráno byl Jack Unterweger nalezen oběšený ve své cele. Visel nad záchodovou mísou na gumě z vězeňských tepláků.

Legenda praví, že když rakouští vyšetřovatelé zkoumali uzel na oprátce, odpovídal uzlu nalezeným na podprsenkách na krcích zavražděných prostitutek.

 

Autor: hop

Tagy článku