Vrahové Chášukdžího budou podle ministra souzeni v Saúdské Arábii

Vrahové Chášukdžího budou podle ministra souzeni v Saúdské Arábii
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Džamál Chášukdží
27 / 10 / 2018, 18:00

Lidé, kteří stojí za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, budou souzeni v Saúdské Arábii. Na bezpečnostní konferenci v Manámě to řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Chášukdží byl zřejmě zabit 2. října na konzulátu své země v Istanbulu a Turecko žádá, aby Saúdská Arábie vydala podezřelé k soudu do Turecka.

Džubajr prohlásil, že vyšetřování si vyžádá čas. Před ním na konferenci hovořil americký ministr obrany James Mattis, který řekl, že vražda podrývá stabilitu regionu. Vyhnul se ale zmínkám o vině Saúdské Arábie.

Džubajr také řekl, že vztahy mezi Washingtonem a Rijádem jsou "neotřesitelné" i v době "mediální hysterie" rozpoutané kvůli vraždě Chášukdžího.

"Tato záležitost přerostla v hysterii," řekl Džubajr. Lidé podle něj připsali jistou vinu Saúdské Arábii dříve, než skončilo vyšetřování. Království podle něj dalo jasně najevo, že ti, kdo jsou za čin zodpovědní, také zodpovědnost ponesou.

Podle Džubajra vede administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa "racionální a realistickou" zahraniční politiku, kterou mohou podpořit všechny arabské země oblasti Perského zálivu.

V případě Chášukdžího Rijád několikrát změnil výpovědi. Původně tvrdil, že Chášukdží z úřadu ve zdraví odešel, pak ale přiznal, že byl zabit. Šlo ale prý o nešťastnou náhodu při souboji. Nakonec saúdský prokurátor sdělil, že šlo o předem naplánovaný čin. Turecko od začátku hovoří o vraždě a chce, aby bylo komando, které bylo zadrženo v Saúdské Arábii, vydáno k soudu do Turecka. Dosud se ale nenašlo tělo a neví se ani, kdo dal k vraždě příkaz.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace