Vražda newyorských policistů - pomsta za policejní brutalitu?

Vražda newyorských policistů - pomsta za policejní brutalitu?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
21 / 12 / 2014, 08:15

21.12.2014 / Dva policisté byli tuto sobotu zastřeleni v policejním autě. Pachatelem je černoch, který potom spáchal sebevraždu v nedaleké stanici metra.
Zdroj: REUTERS

Rasové nepokoje související s policejní brutalitou v USA (psali jsme v článku Americký problém sílí) s příchodem svátků utichají. Přichází další problém, kterého se všichni obávali - útoků na policisty a s tím související další eskalace násilí a nepokojů.

Dva policisté (40letý Rafael Ramos a 32letý Wenjian Liu) byli bez varování a z bezprostřední blízkosti zastřeleni v policejním hlídkovém voze v Brooklynu. Podle policie se jednalo o vraždu, která byla zřejmě motivována pomstou za smrt Erica Garnera (o tom více v článku Další vlna protestů v USA). Garner byl zardoušen policií při brutálním zákroku v New Yorku. 

Zdroj: YouTube, YouFirstNews

Policie identifikovala střelce jako 28letého Ismaaiyla Brinsleyho, který policisty zavraždil automatickou zbraní a pak uprchl do nedaleké stanice metra, kde se střelil do hlavy.  

Ismaaiyl Brinsley

Zdroj: Facebook

Jedná se o první vraždu policistů v New Yorku od roku 2011 a vyvolala protesty proti starostovi de Blasiovi, který údajně nedostatečně veřejně podporuje celý policejní sbor. Patrick Lynch, šéf největších policejních odborů doslova uvedl "krev na rukou začíná na schodech radnice v kanceláři starosty."

O pachateli Ismaaiylu Brinsleym se mezitím zjistilo na sociálních sítích (Instagram), že vyzýval k pomstě za vraždu Garnera a Browna (zastřelen v srpnu v Fergusonu - psali jsme v článku Ferguson hoří!)

Zdroj: DogSpelledBackwards

Policie bude dál prošetřovat, zda se Brinsley také účastnil masových nepokojů v New Yorku a v Atlantě, kde naposledy bydlel. Zatím se zjistilo, že těsně před odjezdem do New Yorku postřelil a vážně zranil svojí bývalou přítelkyni v Marylandu. Tamní policie varovala před Brinsleyem policejní oddělení v New Yorku, bohužel přibližně v době, kdy už útočník oba policisty zabil.

Tato vražda policistů bude mít za následek další stupňování napětí v celé americké společnosti.

Psali jsme také:

Americký problém sílí

Spravedlnost pro všechny nebo jen pro některé?

Další neozbrojený černoch zastřelen policistou

Další vlna protestů v USA

Bál jsem se o život!

Ferguson hoří!

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

 

 

 

 

 

Tagy článku