Vražda slovenského novináře: Fraška na téma státní převrat pokračuje. Italská stopa mizí, fake news média budují vlastní realitu

Vražda slovenského novináře: Fraška na téma státní převrat pokračuje. Italská stopa mizí, fake news média budují vlastní realitu
Popisek: Ján Kuciak a Mária Trošková
03 / 03 / 2018, 15:00

O možném propojení italské mafie na zemědělské dotace na jižním Slovensku vycházejí články už dva roky. Jediným rozdílem jsou dvě mrtvá těla, nalezená ve vesnici Veľká Mača.

Vražda slovenského Kuciaka, který byl možná shodou okolností také novinář, se dostává v mediální rovině do takřka surreálných sfér. A dole na ulicích pochoduje „realita“ s transparenty volajících po státním převratu.

O možném propojení italské mafie na zemědělské dotace na jižním Slovensku vycházejí články už dva roky. A nic se nedělo. Jediným rozdílem mezi „předtím“ a teď“ jsou dvě mrtvá těla, nalezená ve vesnici Velká Mača.

,,Velký Mačo" premiér Robert Fico teď může sledovat demonstrace po celé zemi, které vyzývají k jeho odvolání. Policie jen „demokraticky“ přihlíží a má přísný zákaz dopustit se jakéhokoliv zásahu, natož násilí.

Podobně jako při převratu na Ukrajině stačí pár náhodných výstřelů, aby se stal z úspěšného premiéra mezinárodní zločinec.

Italská stopa se rozplývá jako pára nad hrncem špaget

Jak sílí protesty (a otepluje se) slábne to nejdůležitější – vazba mezi zavražděným Jánem Kuciakem a faktem, že se živil jako novinář. Rozplývá se i důvod - že psal o italské mafii, tedy tématu, které se objevilo ve slovenských médiích už mnohokrát a takřka s nulovou odezvou.

Stále jasněji se ukazuje, že Kuciakova novinářská aktivita (podle redakce aktualne.cz, kde pracoval, byl „neviditelným“ začátečníkem) nebyla nebezpečná vůbec pro nikoho, natož pro premiéra, nebo „demokracii“.

To by mohl být pro mainstreamová média a na ně napojené architekty sílícího „Slovenského jara“ problém. Bez vazby na Italy téma ztrácí smysl. Mainstream tedy proto buduje vlastní realitu, která by vedla k pádu premiéra Fica bez ohledu na to, zda se italská stopa ukáže jako správná nebo jako fake.

A tak média prahnoucí po Ficově pádu vypouštějí jeden falešný balónek za druhým: „Nábojnice na místě činu byla narafičená po italsku“ FAKE. „Kuciak byl významný investigativní novinář“ FAKE. „Připravoval převratný článek“ FAKE. „Ficova poradkyně Mária byla úzce propojená s italskou mafií“ FAKE. „Italští prokurátoři varovali slovenskou policii o mafii na Slovensku“ FAKE.

Zmatené vzkazy „mafie“

Není to o tom, že by mediální realita pokulhávala, spíše jde o to, že lže. Nikdo se tak při honičce na Italy nediví, že mafiánská verze drhne, pokud je řeč o symbolech. Zatímco byla Kuciakova přítelkyně zastřelena do hlavy – jak to bývá u těch, kteří velí, byl Kuciak střelen do hrudi – jak bývají pěšáci. Jak to, že mafie vysílá symbolické vzkazy pomocí nábojnic a v tom základním to poplete?

Slovenský mainstream a na něj napojené neziskovky byly proti Ficovi zatím bezzubé. Úspěch zaznamenaly jen při volbě prezidenta, ale to byla spíše Ficova chyba, když chtěl sedět na dvou židlích, než výsledek nějakého mediálního tlaku.

Policie má v případě Kuciaka sedm vyšetřovacích verzí, z nichž jedna je ta italská. Již nějaké Italy pod tlakem médií zadržela, což ovšem ještě neznamená, že za vraždami stojí oni. Stejně „žhavou“ stopou je i vražda ze žárlivosti, nebo dluhy, nebo drogy.

Vítěz bere vše, nevadí, že podváděl

Konstruktéři revolucí (nyní tedy na Slovensku) však dobře vědí, že je třeba jednat rychle a bez ohledu na to, co se „po válce“ ukáže jako pravda nebo lež. Dnes už se také nikdo neptá, zda byla motivem převratu na Ukrajině čirá touha po „demokracii“ nebo šlo o řízený převrat za účelem oslabení Ruska.

Podobně jako na Ukrajině je tedy i na Slovensku třeba položit si otázku: Cui Bono (Komu to prospělo)? Co když vražda začínajícího novináře z Velké Mači nemá žádnou souvislost s politikou a jedn jednou z mnoha, kterých se na Slovensku za odehrají stovky?

A pokud se to prokáže – půjdou se zmanipulované masy Ficovi omluvit a poděkovat mu za dopadení „správného“ pachatele?

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce 

 

Tagy článku

-->