Vražda investigativního novináře otřásla nejen Slovenskem. Vrací se divoká devadesátá léta?

Vražda investigativního novináře otřásla nejen Slovenskem. Vrací se divoká devadesátá léta?
28 / 02 / 2018, 17:00

Vražda mladého novináře Jána Kuciaka je důkazem, že investigativní žurnalistika je opravdu rizikovým povoláním, při níž jde doslova o život. Kuciakova vražda totiž podle předběžných policejních zpráv souvisela právě s jeho prací.

Kuciak, který byl na Slovensku i přes svůj mladý věk respektovaným investigativcem, šlapal mnoha lidem na kuří oko. Kuciakovi tak bylo pravidelně vyhrožováno, novináře zkoušely vlivné kruhy neúspěšně zastrašovat. Nikdo by si však v té době nepomyslel, že v tomto případě bude mít msta za novinářovu práci až tak strašlivou podobu.

psali jsme: Běloruský novinář Pavel Sheremet zavražděn v Kyjevě

Chladnokrevná likvidace novináře tak připomíná spíše divoká devadesátá léta, kdy v roce 1992 například došlo k šokující nájemné vraždě Václava Dvořáka, který psal o tehdejším šéfovi podsvětí  Františkovi Mrázkovi články, které odhalovaly praktiky v jeho kontroverzní podnikání.

Smutnou pravdou však zůstává, že v celosvětovém kontextu nejsou úkladné vraždy novinářů, a to nejen investigativních, ničím výjimečným. V říjnu minulého roku byla například zavražděna maltská novinářka Daphne Caruanová, když vybuchla nastražená bomba v jejím autě. A tak bychom mohli pokračovat dále.

psali jsme: Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář s přítelkyní

Po Kuciakově vraždě snad dojde i slovenským politikům a orgánům činným v trestním řízení, že situace je opravdu vážná a nejde ji už dále bagatelizovat. Pokud by se totiž tyto činy opakovaly, byl by to důkaz o tom, že Slovensko se posouvá na ,,divoký východ", kde je dovoleno prakticky vše. A ze Slovenska to není navíc daleko do České republiky. Investigativní novinařina se však nemůže nechat tímto odporným činem zastrašit a přestat o těchto nekalostech psát, protože právě o toto mafiánským kruhům přesně jde.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace