Vraždící manželé Janákovi: Doživotní trest za zastřelení sběratele známek u kukuřičného pole a plánování dalších vražd. Spoušť stiskla ona

Vraždící manželé Janákovi: Doživotní trest za zastřelení sběratele známek u kukuřičného pole a plánování dalších vražd. Spoušť stiskla ona
18 / 10 / 2018, 18:00

Doživotní trest dostali včera manželé Janíkovi za vraždu sběratele známek a za tři další plánované vraždy. Jde o nejvyšší možný trest od zrušení trestu smrti. V České republice si odpykává doživotí 49 vězňů.

Manželé Jaroslav (30) a Petra Janákovi (28) nalákali sběratele známek a mincí z Prahy na nabídku prodeje historických předmětů. Janáková sběratele zastřelila v autě do týla loni v srpnu během vyjednávání o ceně za věci, které neměli. Zavražděného pak Janák odtáhl do kukuřičného pole, kde ho později okradl o 36 tisíc korun. Zavražděný muž po sobě nechal ženu a dvě děti, obě ještě chodí do školy.

psali jsme: František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus

Manželé Janákovi měli velké dluhy. Ze zištných důvodů se podle soudu pokusili o nejméně další tři vraždy. Oba to ale popírají, stejně jako jejich komplic, který se podílel na přípravě dvou činů.

Začlenění Janákových do společnosti prohlásila znalkyně za velmi spíše vyloučenou – proto soud přikročil k doživotnímu trestu. Nad svými činy neprojevili lítost, více bezcitnou se jevila Petra Janáková – a byla to také ona, kdo zmáčkl spoušť.  

Podobně jako jiná vraždící manželská dvojice – Stododovi (nejméně osm obětí), také Janákovi po zatčení házeli vinu jeden na druhého.  Janáková použila osvědčenou kartu „domácího násilí“ s tím, že byla údajně jen loutkou v rukou svého násilnického manžela. Janák naopak tvrdil, že vše řídila ona.

O další vraždu se pokusili společně s kompicem, ale oběť vyvázla jen zázrakem. Na svého zaměstnance uzavřeli životní pojistku, pak omámili rohypnolem v kávě a posadili do auta. Mohla to být takřka dokonalá vražda. Omámený řidič však sjel ze silnice a přežil.

psali jsme: Herec Vladimír Kratina: Rok a půl za výtržnictví ve vězení v Ruzyni. Přestože je chlap jako hora, schytal to od policistů i spoluvězňů

Další dva muži, jejichž vraždu Janákovi naplánovali, zachránila jen shoda okolností. Jeden se nedostavil na místo schůzky, neboť mu byl odebrán řidičský průkaz, druhý u sebe neměl peníze.

Rozsudek není pravomocný, oba se odvolali. Jisté naděje na snížení trestu by snad mohl mít Janák, který nikoho nezabil a dokonce tvrdil, že vraždy neplánovali a s výjimkou omámeného řidiče chtěli oběti jen okrást. Zbraň s sebou měla u kukuřičného pole jeho žena na obranu a vražda sběratele známek byla důsledkem okamžitého vznětu.

Soud také potrestal osmi lety odnětí svobody jejich komplice Martina Herzána, který se podílel na pojištění omámeného řidiče a plánoval s nimi další přepadení (které mohlo skončit vraždou).

V Českých věznicích pyká 49 doživotně odsouzených vězňů (46 mužů a tři ženy). Například manželé Stodolovi, vražedkyně svých čtyř dětí Romana Zienertová ze Širokého Dolu, vraždící prostitutka Jaroslava Fabiánová a další),

 

 Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace