Vraždu Litviněnka podle britského soudce asi schválil Putin

Vraždu Litviněnka podle britského soudce asi schválil Putin
Popisek: Když šel Liviněnko 1. listopadu 2006 na schůzku v centru Londýna se dvěma ruskými agenty, myslel si, že je mezi přáteli. O 22 dní později byl už mrtev
21 / 01 / 2016, 15:00

Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce "pravděpodobně schválil" vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na rozkaz ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů vyšetřování, které dnes zveřejnil londýnský soud. Podle ruského ministerstva zahraničí je zpráva zaujatá, zpolitizovaná a neprůhledná. Také jeden z údajných travičů označil obvinění britského soudu za absurdní. Vdova po Litviněnkovi vyzvala k sankcím vůči Putinovi a Rusku.

"Se znalostí všech důkazních prvků a analýzy, které jsem měl k dispozici, jsem dospěl k závěru, že operaci FSB pravděpodobně schválil Patrušev a také prezident Putin," uvedl vyšetřující soudce Robert Owen ve svých závěrech.

Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě. Podle Owena "existují silné důvody se domnívat, že za Litviněnkovu smrt je odpovědný ruský stát".

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého pronikly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.

Soudce Owen ve zprávě napsal, že FSB na Litviněnka pohlížela jako na zrádce a že "organizátoři a jednotlivci v ruském státě měli silné pohnutky k provedení akce proti Litviněnkovi, včetně jeho zabití".

Owen ve své zprávě o 326 stranách rovněž připomněl, že Litviněnko "opakovaně cílil na prezidenta Putina" se svou "silně osobní" veřejnou kritikou.

Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Podle Owena je jisté, že mu látku přimíchali do čaje během schůzky, která se v listopadu 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Podle něj je "vysoce pravděpodobné", že vraždu řídila FSB.

"Jsem si jistý, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo aby spáchal sebevraždu. Naopak jsem si jistý, že byl úmyslně otráven jinými," uvedl dále Owen.

Podle něj se Lugovoj a Kovtun pokusili Litviněnka otrávit už 16. října 2006 menším množstvím plutonia, ale smrtelnou dávku se jim podařilo dostat do jeho těla až při osudné další příležitosti 1. listopadu. Jed podle Owena mohl pocházet z jaderného závodu Avangard poblíž Nižného Novgorodu.

Vdova po bývalém agentovi Marina Litviněnková před budovou anglického vrchního soudu v Londýně řekla, že je "velmi ráda, že slova manžela vyřčená na smrtelné posteli, kdy obvinil Putina, potvrdil anglický soud". Podle agentury AFP vyzvala k uvalení sankcí vůči Putinovi a Rusku.

Lugovoj dnes naopak obvinění vznesená vůči jeho osobě označil podle agentury Interfax za absurdní.

"Obvinění vůči mně jsou absurdní... Výsledky vyšetřování znovu ukazují protiruský postoj a omezenost Londýna," řekl Lugovoj, který je dnes poslancem za nacionalistické uskupení Vladimira Žirinovského.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.

Násilnou smrtí v minulosti skončila řada kritiků Putina a jeho režimu. Owen během minulého roku vyslechl při veřejných soudních jednáních desítky svědků a k dispozici měl rovněž tajné informace britských zpravodajských služeb.

Zdroj: ČTK

Tagy článku