Vrchní rabín v Bruselu: Židé nemají v Evropě budoucnost.

Vrchní rabín v Bruselu: Židé nemají v Evropě budoucnost.
24 / 11 / 2015, 08:00

Němečtí Židé: Netolerance není svázaná s islámem jako takovým, ale je součástí arabské kultury.

Vrchní rabín Bruselu řekl v pondělí pro izraelskou rozhlasovou stanici, že "není budoucnosti pro Židy v Evropě".  Avraham Gigi mluvil o atmosféře strachu v belgickém hlavním městě, který zaznamenal za poslední tři dny. "V ulicích je strach, Belgičané pochopili, že se stali cíli teroristů. Židé se modlí doma místo v synagogách, a někteří z nich mají v plánu emigrovat, " řekl rabín. "Za 70 let jsme nikdy synagogy nezavřeli, stejně tak jsou zavřené školy, divadla, velké obchody a nejsou povoleny veřejné akce. Žijeme ve strachu a jenom čekáme na pokyny od policie nebo vlády."

V Belgii žije kolem 50 tisíc Židů a v Bruselu téměř polovina z nich. Někteří chtějí emigrovat do Kanady a USA, stejně tak do Izraele. Lidé pochopili, že s přílivem uprchlíků pro ně neexistuje žádná budouvnost. Navíc mnoho mladých Židů z ekonomických důvodů opouští Belgii a stěhují se jinam.

Také němečtí Židé žádají vládu o omezení počtu přicházejících běženců do země. Podle nich mnoho uprchlíků pochází z kultur, v nichž je pevně zakořeněna nenávist k Židům. Pokud se počty běženců nesníží, bude stále těžší obhájit ve společnosti německé hodnoty, řekl deníku Die Welt předseda německé Ústřední židovské rady Josef Schuster.

"Mnoho běženců prchá před terorem Islámského státu a chce žít svobodně a v míru. Zároveň ale pocházejí z kultur, jejichž pevnou součástí jsou nenávist vůči Židům a netolerance," řekl Schuster. "Nemyslete přitom jen na Židy, myslete i na rovnoprávnost žen a mužů nebo na zacházení s homosexuály," dodal.

Podle něj není netolerance svázaná s islámem jako takovým, ale je součástí arabské kultury. "Tady nejde o náboženský problém, ale o problém etnický," řekl Schuster.

Podle předsedy Ústřední židovské rady je nutné, aby se běženci integrovali do německé společnosti. Pokud ale budou jejich počty příliš vysoké, bude podle Schustera stále obtížnější přesvědčit je o německých hodnotách a přimět je, aby tyto hodnoty dodržovali.

Schuster se proto vyslovil pro stanovení pevné horní hranice pro počet lidí, které může Německo přijmout. "Dříve nebo později se bez takové horní hranice neobejdeme," prohlásil.

Zdroj: jpost.com, ČTK

Tagy článku