Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli

Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
25 / 10 / 2014, 18:00

12.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO / O viru eboly, příznacích, možném přenosu, inkubační době, léčbě a doporučení lékařů.

Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO), Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), International SOS, Lékaři bez hranic, Reuters, BBC, CNN

Aktuální zpravodajství o nejnovějším vývoji ve světě i v Česku sledujte zde.

Postupné šíření viru eboly v čase můžete sledovat zde.
Aktuální zpravodajství o viru eboly v USA můžete sledovat na stránkách amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Aktualizováno 28.10.2014

CDC / Washington / Byl zveřejněn informační list, byla nově stanovena rizika nákazy (viz níže)

Aktulizováno 25.10.2014

WHO / Ženeva / Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že počet nakažených obyvatel v západoafrických zemích překročil deset tisíc, je jich 10141 (23. října uváděla 9.936, 17.10. bylo 9191,10.10. bylo 8376 nakažených). 


 

Ebola je a zřejmě i nadále bude velký problém

O tom, že celosvětové šíření viru eboly je problém, není třeba pochybovat...Prostřednictvím médií nás naši politici i Evropská unie uklidňuje, že v našich "evropských" podmínkách, s našimi "fungujícími zdravotními systémy" a s našimi "hygienickými návyky" nám nic nehrozí.
Naším úmyslem rozhodně není vyvolávat paniku, ani šířit poplašné zprávy. Jsme názoru, že veřejnost by měla dostávat úplné a objektivní informace. I o rizicích spojených s možným šířením této nakažlivé nemoci.  

Co je ebola?

Virus byl poprvé objeven v roce 1976 v blízkosti řeky Ebola v Demokratické republice Kongo. Ebola se přenáší na lidi z volně žijících zvířat a šíří se v lidské populaci přenosem z člověka na člověka. Průměrná úmrtnost se pohybuje kolem 50%. Současná data uvádí úmrtnost 25% až 90%. Ebola nemůže být léčena antibiotiky, protože antibiotika neúčinkují na viry. 

Přenos viru

  • Ebola se šíří z člověka na člověka přímým kontaktem (přes porušenou kůži nebo sliznice) krví, výkaly, sekrety, spermatem, slinami, potem a dalšími tělesnými tekutinami nakažených lidí, ebolu může šířit infikovaná osoba pouze pokud má horečku a další příznaky viru. Ebola není tak infekční jako chřipka nebo nachlazení. První den nemoci, kdy má infikovaný člověk horečku, je hladina viru v těle velmi nízká, ale není nulová, každý den se potom riziko dalšího šíření viru z osoby na osobu zvyšuje, a čím jsou příznaky viru zřetelnější a intenzívnější, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy.
  • virus může přežít několik hodin nebo dní, v závislosti na podmínkách prostředí, a to i na povrchu materiálů (například ložní prádlo, oblečení), kontaminovaných nemocnými. Virus eboly se na povrchu materiálů zlikviduje dezinfekčními prostředky. Na suchém povrchu, klikách, deskách apod., může virus přežít několik hodin; ALE při pokojové teplotě a v tělních tekutinách může virus přežít i několik dní.
  • infekční je také sperma a mateřské mléko. Muži, kteří se zotavili z nemoci, mohou prostřednictvím spermatu stále přenášet virus až 7 týdnů po vyléčení (!)
  • neexistují ověřené údaje o tom, zda se virus může šířit prostřednictvím potu. Preventivně jsou všechny tělesné tekutiny nakažených ebolou, včetně potu, považovány za potenciálně infekční.

Nové úrovně rizika přenosu

Anerické CDC vydalo 27. října aktualizovaný informační list, ve kterém uvádí nové úrovně rizik přenosu:

1) velmi vysoké riziko nákazy

  • injekční jehlou, postříkáním očí, nosu nebo úst tělesnými tekutinami nakaženého
  • kontaktem tělesných tekutin s pokožkou
  • manipulace s tělesnými tekutinami, například v laboratoři, bez osobních ochranných prostředků (OOP)
  • dotykem s mrtvým tělem, bez OOP (důvodem masivního rozšíření viru v afrických zemích je PRÁVĚ kontakt s mrtvým tělem při pohřebních rituálech)
  • péče a společná domácnost s osobami, které vykazují příznaky eboly.

2) vysoké riziko nákazy

  • úzký kontakt s osobou, která má příznaky eboly, a to v domácnosti, ve zdravotnickém zařízení, nebo v zasažených oblastech. Úzký kontakt znamená vzdálenost kolem jednoho metru a méně od nakažených osob, po delší dobu bez OOP
  • v zemích s rozšířenou nákazou eboly: přímý kontakt s osobou, která má příznaky nákazy i při nošení OOP

3 ) nízké riziko nákazy (ale nikoliv nulové)

  • osoba byla v průběhu posledních 21 dnů v nákazou postižené zemi a nebyla v kontaktu s nakaženým 
  • po krátkou dobu je osoba ve stejné místnosti,  (ale bez přímého kontaktu) s osobou, která má příznaky eboly
  • krátký kontakt pokožky s nakaženou osobou
  • v zemích bez rozsáhlé nákazy, a to bez ochranného oděvu (OOP) v přímém kontaktu s osobou, která má příznaky nákazy 
  • cestování v letadle s osobou, která má příznaky nákazy ebolou

4) žádné riziko nákazy

  • kontakt s osobou, která nevykazuje žádné příznaky infekce
  • kontakt s osobou PŘEDTÍM, než tato osoba začne vykazovat první příznaky nákazy
  • pobyt v zemích zasažených nákazou před více než 21 dny
  • pobyt v zemích, které nevykazují velké rozšíření viru (např. USA).

Inkubační doba

Inkubační doba je časový interval od infikování virem po projevy prvních příznaků a je 2 až 21 dnů. Nikoliv tedy pouze 21 dnů. Lidé jsou totiž infekční do okamžiku, když se objeví první příznaky, ale průměrně je to 8 až 10 dnů. Vyléčení pacienti mají vytvořeny protilátky na dobu nejméně 10 let.

Aktualizováno 15.10.2014 

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala následující prohlášení:
Nedávné studie provedené v západní Africe prokázaly, že:

  • 95% z potvrzených případů má inkubační dobu v rozmezí od 1 do 21 dnů
  • 98%  má inkubační dobu v intervalu od 1 do 42 dnů.

WHO je přesvědčena, že pokud nebudou v této lhůtě (42 dnů) zjištěny nové případy, znamená to, že ohnisko eboly se podařilo zlikvidovat. 

Příznaky

 

  • náhlá horečka (vyšší než 38,6°C (!)

16.10.2014 / Americké centrum pro prevenci nemocí (CDC) vydalo pokyn, kde upozorňuje, že všichni, kteří se pohybovali v místech s výskytem viru eboly (především v afrických zemích) a mají tělesnou teplotu vyšší než 38°C, musí být okamžitě umístěni do karantény (doposud byla uváděna teplota od 38,6°C). 

  • únava, letargie
  • bolesti v krku, bolest při polykání
  • silné bolesti hlavy 
  • bolesti svalů, kloubů
  • slabost, nechutenství
  • průjem, zvracení
  • někdy zarudnutí očí nebo škytavka
  • bolesti břicha (žaludku)
  • vyrážka
  • nevysvětlitelné krvácení (krvácení z dásní, krev ve stolici, nebo krevní podlitiny).

Laboratorní testy

Ředitel amerického CDC uvedl ve svém prohlášení 27. října, že laboratorní test trvá přibližně tři hodiny; čím více je viru v lidské krvi, tím test trvá kratší dobu a naopak. U některých "hraničních" vzorků může trvat déle. Za problém považuje spíše délku dobu přepravy do příslušné laboratoře.

Léčba

V současnosti neexistují žádné licencované vakcíny, ale dva léky jsou testovány. Šance na přežití se výrazně zvyšují při rychlém vyhledání zdravotnické péče a nasazení podpůrné léčebné péče, která spočívá v nasazení intravenózních tekutin a vyvažování elektrolytů (tělesné soli), udržování stavu kyslíku a krevního tlaku. Úspěšnost léčby závisí právě na rychlosti a kvalitě této péče a na imunitní reakci pacienta.
"Domácí" léčba spočívající na homeopatikách, požívání slané vody a užívání koloidního stříbra je dle WHO a CDC neúčinná. Stejně tak je vysoce rizikové užívat léky na snížení teploty, běžně užívané při zánětech dýchacích cest a rýmách.

Doporučení WHO pro cestující

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje v žádném případě cestovat do oblastí ohrožených ebolou. Obecná doporučení pro cestující jsou následující:

  • Držet se dál od lidí, kteří vypadají "nezdravě", a to alespoň na vzdálenost 3 metrů. 
  • Důsledně se vyhýbat přímému nechráněnému styku s nemocnými lidmi a jejich tělními tekutinami
  • Věnovat mimořádnou pozornost hygieně – často si mýt ruce, je možné v případě nouze používat i ubrousky na bázi alkoholu, avšak pouze v případech, kdy nejsou ruce silně znečištěny.

V oblastech s výskytem viru je třeba se vyvarovat:

  • kontaktu "tváří v tvář" s nakaženým (do vzdálenosti jednoho metru), a to bez použití osobních ochranných prostředků (včetně ochrany očí) 
  • přímého kontaktu s jakýmkoliv materiálem, který je znečištěn tělesnými tekutinami infikovaného pacienta.

Screening na letištích v USA

Na pěti meinárodních letištích v USA zavedli nebo zavedou screening cestujících z ohrožených oblastí - o tom jsme psali v článku Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky. Stejně tak mezinárodní letiště v západní Africe požadují na cestujících vyplnění zdravotního dotazníku a rovněž provádí teplotní screening. Nicméně na případu Thomase Duncana, který zemřel na virus v dallaské nemocnice (psali jsme v článku Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených) se potvrdilo, že řada cestujících úmyslně zapře, že se dostali do kontaktu s nakaženými, a na snížení teploty budou užívat léky jako ibuprofen. Jejich lidsky pochopitelnou snahou je dostat se do svých domovských zemí s podstatně vyšší kvalitou lékařské péče. Jsou hnáni jediným - pudem sebezáchovy. Šíření nákazy je tedy velmi reálné.

Rychlost šíření nákazy

K 10. říjnu 2014 je evidováno 8376 infikovaných v zemích západní Afriky a z toho 4024 lidí zemřelo (zdroj: WHO):

Ebola_říjen 2014

Kromě západní Afriky jsou hlášeny 3 případy v USA, ve Španělsku a v Senegalu, z toho 1 úmrtí v USA. V Nigérii je hlášeno 20 případů, z toho 8 úmrtí.

Na mapě je znázorněn počet nových výskytů eboly v západní Africe (zdroj WHO) - červeně jsou označeny nové oblasti výskytu eboly.

Nové případy eboly

Matematické modely šíření eboly

Na stránkách Laboratoře pro modelování biologických a socio-technických systémů Bostonské univerzity je možné sledovat předpokládané modely šíření viru na celém světě na základě statistických a matematických modelů s přihlédnutím i k leteckému provozu (více zde) .

Šíření viru eboly

Počet pacientů nakažených ebolou se šíří exponenciální rychlostí, a pokud nebudou ze strany WHO a světového společenství provedena razantní a okamžitá opatření v místech vzniku eboly, především v nejpostiženějších státech západní Afriky, lze s určitostí předpovědět její rozšíření do celého světa, i díky stále existující pravidelné letecké přepravě. Přestože jsou uzavřeny hranice mezi postiženými státy a okolními zeměmi, řada lidí tyto "děravé" hranice překračuje, což nevylučuje další šíření viru v dalších afrických zemích.

Na obrázcích jsou znázorněny počty nakažených virem v závislosti na čase a také hustota leteckého provozu mezi Afrikou a ostatním světem.

letecká doprava

Letecká přeprava vs šíření eboly

Mutace viru eboly

Část vědecké odborné veřejnosti se obává možné mutace viru, kdy by mohlo dojít k nákaze stejně jako u chřipkových onemocnění - o tom jsme psali v článku Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Omezení leteckého provozu?

Politici, ani lékaři nechtějí přistoupit ke zrušení pravidelných leteckých linek ze západní Afriky do okolního světa. British Airways čelí obrovským tlakům ze strany liberijských úřadů i Světové zdravotnické organizace, že zrušením svých pravidelných letů znemožnila zajištění humanitární pomoci postiženým zemím (o tom jsme psali v článku Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii).
Ačkoliv jsou si všichni velmi dobře vědomi rizik spojených s šířením viru leteckou přepravou, spoléhají na to, že s virem je možné úspěšně bojovat v našich evropských nebo amerických podmínkách, že situaci zvládnou nejen fungující zdravotní systémy na vysoké úrovni, ale spoléhají rovněž na diametrálně odlišné hygienické podmínky "kulturní" Evropy či USA.
Pokud se potvrdí obavy části vědecké veřejnosti o možné mutaci viru, mohlo by být už pozdě...

Psali jsme také:

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Drama na palubě amerického letadla

Další podezření na ebolu v ČR

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.