Vtip o čínsko-polských hranicích Rusa pohorší. Blíží se válečná konstelace?

Vtip o čínsko-polských hranicích Rusa pohorší. Blíží se válečná konstelace?
12 / 01 / 2017, 12:15

Komentář: V souvislosti s událostmi posledních týdnů mě napadl jeden vtip z kategorie ruského černého humoru.

 

 „ Vsadí se Gorbačov s Reganem, že se nechají zmrazit a po sto letech se půjdou podívat, zda vyhrál kapitalismus nebo komunismus. Den rozmrazení nastane, oba mocnáře posadí před televizní obrazovku a pustí jim zprávy. „Fordovy závody vyhlásily třetí úspěšnou pětiletku a plní plán na 115%,“ čte údaje moderátor. Gorbačov si promne ruce radostí. Přepnou na další zpravodajský kanál, kde čte zprávy jiný moderátor a povídá: „ Na čínsko-polských hranicích je stále klid.“ Když jsem tento vtip vykládal mému kamarádovi Rusovi v první polovině se usmíval asi jako Gorbi, ale v druhé části mu úsměv zamrzl, jak kdyby se jej dotkl děd Moroz berlou mrazilkou a z legrácky byla vážná věc s přísným dovětkem, že o takových věcech se nežertuje.  

Tak daleko sice ve vývoji map ještě nejsme a doufám, že nikdy nebudeme, nicméně jsem chtěl touto epizodou říct, že je složité empaticky pochopit ruskou duši. A to co jedni mohou mít za cvičení, mohou druzí pochopit jako přípravu na invazi a provést preventivní úder, zvláště když k tomu nastane příhodná konstelace několika faktorů. Ta se však i přes Trumpova přátelská gesta pomalu a jistě začíná naplňovat.  

psali jsme: Rusko bude mít z USA více respektu, pokud jsem ve funkci prezidenta,...

 

Zaprvé. Na polsko ruských hranicích se už teď nachází největší koncentrace zbraní od konce studené války. A Celkem by v rámci operace Atlantic Resolve mělo do Evropy doputovat více než 4 000 amerických vojáků a 2 000 tanků a dalších bojových vozidel. Rusové naproti tomu mají u polských hranic až 330 000 vojáků.

více zde: Spojené štáty presunú do Európy, kvôli ruskej agresii, stovky kusov 

 

Zadruhé. Na konci listopadu  prohlásil ve Státní dumě ministr financí Anton Siluanov při projednávání tříletého plánu rozpočtu na léta 2017-2019, že v příštím roce vynaloží na armádu 17,5 % federálních výdajů a neomezí v žádném případě výdaje na zbrojení. Daleko horší je, že Rusko v tomto roce vyčerpá jeden ze svých státních fondů, rezervní fond, aby pokrylo rozpočtový deficit a zrovna tak začalo přesouvat peníze z druhého státního fondu, fondu národního zdraví.

Putin dokonale využívá pocitu národního ohrožení spojeného s reálným poklesem příjmů obyvatel pro svou propagandu a upevňuje si pozici. O jeho popularitě nemůže být sporu.  Strategie, že za vše může západ svými embargy mu zatím vychází. Jenže ceny ropy se stále mrcasí mezi 50 a 60 dolary za barel, což je pro ruské těžaře prodělečné. Jinými slovy Rusku dochází kvapem peníze na chod státu a přítok nových v nedohlednu.

související: NATO bude příští rok pokračovat ve strategii odstrašování Ruska

 

Co může teoreticky nastat? Venezuelský scénář, kdy obyvatelé chodí s kufrem peněz na dvoudenní nákup jídla kvůli hyperinflaci a na vše dohlíží zkorumpovaná armáda, je ta lepší varianta, ale nevím, jak moc pravděpodobná, Protože venezuelský prezident Maduro, nemá na rozdíl od Putina, viditelného nepřítele za hranicemi, neopírá se o super silnou armádu a v podstatě jen čeká, až ho lid svrhne z hladu. Putin naproti tomu může případný hněv mas přetavit v bezprostřední ohrožení státu, které se mezitím zkoncentrovalo na hranicích NATO a Ruska.  

Inu, nebylo by to poprvé, co zchudlý a ponižovaný stát rozpoutá světovou válku a až sečteme mrtvé, budou se přeživší zase ptát, kdo to všechno zavinil...

související: Hlad, bída, vyloupené obchody aneb když Venezuela krvácí

       

 

Autor:  Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace