Vtrhli na ranvej, připoutali se ke křídlu letadla. Aktivisté bránili deportaci migrantů

Vtrhli na ranvej, připoutali se ke křídlu letadla. Aktivisté bránili deportaci migrantů
29 / 03 / 2017, 17:30

17 aktivistů protestujících proti masové deportaci migrantů zadržela policie poté, co se na londýnském letišti připoutali k letadlu a zabránili mu v odletu do Afriky.

Letadlo z cizinci mělo namířeno do Nigérie. Podle tiskového mluvčí letiště Stansted aktivisté nejprve vnikli na letištní plochu a dostali se na ranvej určenou k charterovým letům. Následně se jim podařilo dostat se do letadla, aby se v něm následně uzamkli a někteří z nich dokonce zvolili jako formu protestu připoutání se ke křídlu letadla. Demonstranti u výslechu tvrdili, že tak učinili proto, že pasažéři mířící do Ghany a Nigérie se bojí o své životy, proto požádali ve Velké Británii o azyl.   

Aktivisté se rekrutovali ze tří enviromentálních a sociálně právních organizací s názvem „End of deportation (Konec deportací), Lesbians and Gays Support the Migrants LGSMigrants (Lesbičky a Gayové podporují migranty) a Stupid plane ( Hloupé letadlo). Jedna z aktivistek Emma Hughes po incidentu uvedla, že je jedná o vítězství nad masovým deportacemi organizovanými agenturou Home office. Tyto deportace jsou podle aktivistky rasistické, násilné a zabíjí lidi. „Je to jen začátek, nepřestaneme bojovat dokud vláda nezastaví masové deportace charterovými lety jednou provždy, “ uvedla Hughessová.

 psali jsme: Kapitoly z Kurase: Demontáž Británie běží, podle Camerona země potřebuje více muslimů

Další zadržený aktivista Sam Jones z LGSMigrants, který se na zastavení letadla podílel, uvedl, že není nadále možné, aby pracovníci Home office uprostřed noci vytáhli člověka z postele, spoutali ho a beze svědků násilím naložili do letadla. „Takhle nevypadá společnost, ve které chce většina z nás žít, musíme ty masové deportace zastavit.“ 

Neúspěšným žadatelům do azyl je dán výjezdní příkaz, kde je obsažena několikadenní lhůta, po kterou smí zůstat na území království legálně. Po uplynutí této lhůty následuje nucená deportace. Tiskové oddělení agentury Home office, která masové deportace organizuje poukazuje na to, že 50% cizinců s výjezdním příkazem využije dobrovolnou možnost návratu charterovým letem na poslední chvíli a zbytek prostě riskuje. V minulém roce bylo takto deportováno 1536 migrantů do zemích původu, jako je Ghana, Jamajka, Nigérie, Albánie nebo Pakistán.    

autor: Jan Blažek

 

zdroj: Theguardian.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace