Vůdce radikálů z Islámského státu abú Bakr Bagdádí se skrývá stále v Mosulu. Bude-li zabit, celý systém Islámského státu (IS) se zhroutí. Britskému listu The Independent to řekl náčelník generálního štábu armády iráckého autonomního Kurdistánu Fuád Husajn.
Bagdád - Boje o Mosul začaly 17. října a v úterý poprvé vstoupily první jednotky na okraj města.
Husajn sdělil, že kurdská vláda má z několika zdrojů informaci, že Bagdádí je stále v Mosulu. "Bude-li zabit, bude to znamenat kolaps celého systému Islámského státu," řekl.
Podle Husajna bude IS v případě Bagdádího smrti nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Podle Husajna se vůdce IS už devět měsíců skrývá a je závislý na velitelích, kteří bojují v Mosulu a v Tall Afaru. Mnoho známých a vysoce postavených členů IS bylo od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku, zabito. Husajn počítá s tím, že členové IS budou Bagdádího bránit až do konce, což zřejmě boje v Mosulu prodlouží.
"Je jasné, že prohrají, ale není jasné, jak dlouho to bude trvat," řekl Husajn. Kurdské pešmergy, kteří se bojů o Mosul účastní, podle něj překvapilo množství tunelů, jež IS vyhloubil pod vesnicemi kolem Mosulu jako své úkryty.
Armáda se v úterý zmocnila televizní budovy na břehu Tigridu, který dělí Mosul na dvě části. Husajn řekl, že rychlost dobytí města bude mimo jiné záviset na tom, zda IS zničí pět mosulských mostů.
Irácké speciální jednotky drží své pozice na východním předměstí Mosulu, jejich postup v boji proti radikálům z Islámského státu ale ztěžuje špatná viditelnost. Informoval o tom irácký generál Hajdar Fázil. V oblasti je kvůli mrakům snížená viditelnost, což ovlivnilo zejména operace letadel a bezpilotních letounů, která jsou pro ofenzivu klíčová.
Střelba na mosulském předměstí téměř utichla, ozývá se jen sporadicky, rovněž jen občas je slyšet dělostřelecká palba na islamistické pozice, uvedla agentura AP. Iráčtí vojáci pronikli do východní části Mosulu v úterý ráno a vůbec poprvé se tak dostali přímo do města, ze kterého je radikálové vyhnali v roce 2014. V další fázi bojů čeká armádu postup jednotlivými ulicemi, kde bude nejspíš nastraženo množství výbušnin, a boj dům od domu. Zároveň se budou chtít vyhnout obětem z řad civilistů, kterých ve městě stále žije přes milion.
Nová taktika islámistů v Mosulu. Výbušniny v dětských hračkách
Humanitární organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC) dnes varovala, že životy civilistů v Mosulu jsou "ve vážném nebezpečí". Postup iráckých vojáků bude totiž znamenat, že se boje ve městě ještě zintenzivní. Od začátku ofenzivy před více než dvěma týdny podle NRC již ze svých domovů uprchlo okolo 18.000 Iráčanů. Pracovníci organizace se nyní "připravují na nejhorší", uvedl Wolfgang Gressmann z irácké pobočky NRC.
Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25.000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny koalice v čele se Spojenými státy. Operace nejspíš potrvá týdny, možná i měsíce.