Vůdce syrských rebelů proti Assadovi byl zabit během náletu

Vůdce syrských rebelů proti Assadovi byl zabit během náletu
Popisek: Nejhledanější muž Sýrie (vlevo) zemřel tento čtvrtek
26 / 12 / 2015, 09:30

Velitel jedné z nejúčinnějších povstaleckých sil bojujících se syrskou vládu, Zahran Alloush, byl zabit během leteckého úderu. V pátek to oznámila syrské státní média a informaci potvrdili i rebelové.

Zahran Alloush, generální velitel rebelské skupiny Jaysh al-Islam, byl zabit ve východní Ghoutě na předměstí Damašku. Skupina si už zvolila nového velitele, stal se jím Abu Homam Essam al-Boudani.

Aloush zemřel ve čtvrtek spolu s dalšími vysokými představiteli povstalecké skupiny, kteří se ten den sešli k poradě. Není jasné, jestli byl nálet organizován Ruskem nebo Sýrií. Oficiálně se k akci hlásí právě Sýrie. Státní mediální agentura oslavovala smrt 44letého vůdce rebelů - "terorista Aloush byl zabit během náletů na teroristické cíle", píše se doslova v oficiálním prohlášení.

Vojenský velitel byl salafistický aktivista, který byl vězněn a po svém propuštění v roce 2011 ustanovil rebelskou armádu, která měla za cíl svrhnout režim syrského prezidenta Bashara Assada. Význam skupiny vzrostl v roce 2012, kdy Alloushovi bojovníci bombardovali úřad pro národní bezpečnost v Damašku a zabili hned několik vysokých vládních činitelů. Aloush se tak stal jedním z nejvýznamnějších vůdců odpůrců státního režimu a také nejhledanějším mužem Sýrie. Skupina bojovala také proti IS a začátkem tohoto roku Jaysh al-Islam zveřejnila video, ve kterých její bojovníci v oranžových kombinézách (do kterých naopak teroristé oblékají své oběti) popravovali vězně IS.

Aloushe a tisíce jeho bojovníků údajně finančně podporovala Saudská Arábie.

Zdroj: CNN

Tagy článku