Vůdce Talibanu Mullah Omar je mrtvý

Vůdce Talibanu Mullah Omar je mrtvý
29 / 07 / 2015, 13:30

Tuto informaci přinesla oficiální afghánská místa. Taliban zatím tuto informaci nekomentoval.

Mullah Omar zemřel před dvěma až třemi lety, žádné další detaily afghánská vláda nesdělila. Mluvčí Talibanu sdělil BBC, že jeho skupina brzy vydá k této informaci prohlášení.

V minulosti již zprávy o Omarově smrti několikrát unikly, tato je však první, kterou potvrdily vysoké oficiální zdroje afghánské vlády.

USA na vůdce Talibanu vypsaly odměnu 10 miliónů dolarů a ten se roky skrýval. V průběhu let Taliban vydali několik zpráv uprchlého vůdce, kdy poslední z těchto výroků v polovině července, vyjádřoval podporu mírových rozhovorů mezi Talibanem a afghánskou vládou.

Nicméně zpráva byla ve formě textu zveřejněného na internetových stránkách Talibanu, ne audio či video nahrávka, což nahrávalo zvěstem, že vůdce je mrtvý nebo vyřazeny.

To, že nebylo možné prokázat, že Mullah Omar je naživu, bylo i hlavním důvodem zběhnutí několika vysokých velitelů Talibanu k Islámskému státu.

Mullah Mohammed Omar

Podle Talibanu se narodil v roce 1960 v obci Chah-i-Himmat, v provincii Kandahár
Bojoval proti sovětské okupaci v roce 1980, utrpěl díky šrapnelu zranění pravého oka
Měl úzké vazby na al-Kajdu Usáma bin Ládina
Nejvyšším vůdcem  Talibanu se stal v roce 1996
USA svrhly jeho vládu v roce 2001
Americké ministerstvo zahraničí na něj vypsalo odměnu ve výši 10 miliónů dolarů

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace