Výbor europarlamentu tvrdě zkritizoval směrnici o držení střelných zbraní

Výbor europarlamentu tvrdě zkritizoval směrnici o držení střelných zbraní
14 / 07 / 2016, 07:45

Absurdní návrh Evropské komise o odzbrojení občanů odmítl výbor europarlamentu.

Brusel (zpravodaj ČTK) - Vlivný výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele včera v řadě bodů odmítl původní návrh Evropské komise na směrnici, která zpřísňuje podmínky držení střelných zbraní.  Zpravodajka materiálu, britská konzervativní europoslankyně Vicky Fordová po hlasování uvedla, že návrh komise byl v mnoha částech velmi špatný. Proti návrhu, s jehož kompromisní podobou souhlasily už před měsícem členské země unie, se v České republice a některých dalších státech EU zdvihl silný odpor.

Evropská komise je zklamaná, že se nepodařilo úplně odzbrojit všechny Evropany

"Zkusili jsme zohlednit obavy pořádkumilovných občanů," poznamenala Fordová. Výbor se dnes podle ní snažil zajistit, aby zákona dbalí občané nemuseli mít obavy a mohli dál pokračovat ve svých sportovních či loveckých aktivitách nebo třeba dál rekonstruovat historické bitevní scény.

"Podařilo se nám odstranit z návrhu do očí bijící nesmysly: O sbírky zbraní by tak neměla přijít muzea, neměly by být zakázány napodobeniny zbraní při filmování, ani zbraně paintballové a airsoftové. Omezeni na svých právech by neměli být myslivci ani sportovní střelci," řekla česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE, ANO) s tím, že dnešní rozhodování výborů je ale jen jednou bitvou, takže válka zatím není vyhrána. Podle ní by také mělo být další projednávání návrhu zastaveno do té doby, než se komise zaváže k předložení analýzy se všemi dopady a efektivitou navrhovaných opatření.

Podle názoru jejího kolegy Jiřího Pospíšila (EPP, TOP09) se komise měla omezit na změny, které skutečně zvýší bezpečnost v EU, jako jsou společná pravidla pro značení zbraní, jejich uchovávání, znehodnocování a výměnu informací. Komise ale podle něj zašla příliš daleko a zasáhla do práv legálních držitelů zbraní. "Předložil jsem několik pozměňovacích návrhů, které se pokoušejí vrátit k tomu, co potřebujeme opravdu řešit - značení zbraní či výměnu informací," poznamenal europoslanec.

"Je na pováženou, že se absurdním návrhem komise vůbec zabýváme," myslí si Jan Zahradil (ECR, ODS). Také podle něj zločinci a teroristé neútočí legálně drženými zbraněmi či muzejními exponáty. "Komise měla jen dohlédnout na to, aby předpisy pro znehodnocování zbraní nebyly v některých členských zemích příliš benevolentní, a pokusit se zakročit proti černému trhu," poznamenal Zahradil a dodal, že výsledkem snahy o odzbrojení obyvatel by bylo jen posílení nelegálního obchodu a mnohem bezpečnější prostředí pro teroristy.

Změny, které dnes výbor přijal, předpokládají tvrdší kontrolu zbraní upravených ke střelbě slepými náboji tak, aby je nebylo možné opět upravit ke střelbě ostrou municí, uvádí po hlasování vydaná tisková zpráva výboru.

Návrh vyvolal bouřlivou diskusi nejen v Česku, ale také v europarlamentu, jehož výbor se musel zabývat přibližně 900 pozměňovacích návrhů.

Komise s úpravou pravidel přišla loni koncem roku, kdy se změnami pokusila reagovat na teroristické útoky v Paříži. Členské země se před měsícem, navzdory trvajícímu odporu České republiky, shodly na kompromisní podobě směrnice.

Europarlament mandát pro jednání s nimi potvrdí po letní přestávce. Poté začnou vyjednávání o finální podobě směrnice mezi jeho zástupci a slovenským předsednictvím EU.

Tagy článku