Výbor pro bezpečnost jasně podpořil Koudelku na šéfa BIS. Služba pod jeho vedením dosáhla pozoruhodných výsledků, řekl Fiala

Výbor pro bezpečnost jasně podpořil Koudelku na šéfa BIS. Služba pod jeho vedením dosáhla pozoruhodných výsledků, řekl Fiala
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Budova BIS
03 / 02 / 2022, 21:00

Vláda by měla na svém nejbližším zasedání Michala Koudelku ředitelem BIS. Jeho řádné jmenování dnes doporučil svým usnesením Výbor pro bezpečnost a také premiér Petr Fiala. Ještě Babišův kabinet rozhodl minulý rok o tom, že Koudelka po vypršení svého mandátu povede dál BIS, ale jen v rámci provizoria, a výběr stálého šéfa služby nechá na rozhodnutí současné vlády.

Jedním z bodů dnešního jednání sněmovního Výboru pro bezpečnost byl návrh na opětovné jmenování Michala Koudelky ředitelem BIS. Ze 12 přítomných členů Výboru podpořilo 11 poslanců usnesení umožňující Koudelku do čela BIS znovu jmenovat. To by se mělo stát podle premiéra Fialy na nejbližším zasedání vlády.

Koudelku, kterého ještě Babišova vláda pověřila po vypršení pětiletého mandátu vedením kontrarozvědky, ale jen v rámci provizoria, podpořil také předseda vlády. ,,BIS pod jeho vedením dosáhla spousty pozoruhodných výsledků," ocenil Koudelkovy služby premiér. Podle Fialy odvedl Koudelka za pět let velmi dobrou práci, BIS zviditelnil, a to i v zahraničí. ,,Dnešní BIS je silnou a sebevědomou službou, uznávanou a respektovanou doma i v zahraničí," prohlásil Fiala.

Jasné rozhodnutí a podpora členů Výboru pro obrany a premiéra, kteří mají zájem na to, aby Koudelka stanul v čele BIS jako řádný ředitel, pak dává předpoklady k pokračování kvalitní práce, kterou zpravodajec za uplynulých pět let odvedl, a současně bude zachována také kontinuita a tvář, kterou Koudelka službě za minulé období vtiskl. 

Jmenování Koudelky a personální stabilita BIS jsou důležité i z důvodů, že se za pět let změnily hrozby, jimž musí ČR v současné době čelit. ,,Vedle terorismu či špionáže čelíme dalším, méně viditelným, ale ne méně nebezpečným hrozbám, jako jsou hrozby dezinformačních kampaní nebo v kyberprostoru," řekl Koudelka.

I když si BIS pod Koudelkou získala mezinárodní renomé, několikrát se proti ní ostře vymezil prezident Miloš Zeman, který opakovaně odmítl Koudelku povýšit do generálské hodnosti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace