Výbor pro bezpečnost jasně podpořil Koudelku na šéfa BIS. Služba pod jeho vedením dosáhla pozoruhodných výsledků, řekl Fiala

Výbor pro bezpečnost jasně podpořil Koudelku na šéfa BIS. Služba pod jeho vedením dosáhla pozoruhodných výsledků, řekl Fiala
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Budova BIS
03 / 02 / 2022, 21:00

Vláda by měla na svém nejbližším zasedání Michala Koudelku ředitelem BIS. Jeho řádné jmenování dnes doporučil svým usnesením Výbor pro bezpečnost a také premiér Petr Fiala. Ještě Babišův kabinet rozhodl minulý rok o tom, že Koudelka po vypršení svého mandátu povede dál BIS, ale jen v rámci provizoria, a výběr stálého šéfa služby nechá na rozhodnutí současné vlády.

Jedním z bodů dnešního jednání sněmovního Výboru pro bezpečnost byl návrh na opětovné jmenování Michala Koudelky ředitelem BIS. Ze 12 přítomných členů Výboru podpořilo 11 poslanců usnesení umožňující Koudelku do čela BIS znovu jmenovat. To by se mělo stát podle premiéra Fialy na nejbližším zasedání vlády.

Koudelku, kterého ještě Babišova vláda pověřila po vypršení pětiletého mandátu vedením kontrarozvědky, ale jen v rámci provizoria, podpořil také předseda vlády. ,,BIS pod jeho vedením dosáhla spousty pozoruhodných výsledků," ocenil Koudelkovy služby premiér. Podle Fialy odvedl Koudelka za pět let velmi dobrou práci, BIS zviditelnil, a to i v zahraničí. ,,Dnešní BIS je silnou a sebevědomou službou, uznávanou a respektovanou doma i v zahraničí," prohlásil Fiala.

Jasné rozhodnutí a podpora členů Výboru pro obrany a premiéra, kteří mají zájem na to, aby Koudelka stanul v čele BIS jako řádný ředitel, pak dává předpoklady k pokračování kvalitní práce, kterou zpravodajec za uplynulých pět let odvedl, a současně bude zachována také kontinuita a tvář, kterou Koudelka službě za minulé období vtiskl. 

Jmenování Koudelky a personální stabilita BIS jsou důležité i z důvodů, že se za pět let změnily hrozby, jimž musí ČR v současné době čelit. ,,Vedle terorismu či špionáže čelíme dalším, méně viditelným, ale ne méně nebezpečným hrozbám, jako jsou hrozby dezinformačních kampaní nebo v kyberprostoru," řekl Koudelka.

I když si BIS pod Koudelkou získala mezinárodní renomé, několikrát se proti ní ostře vymezil prezident Miloš Zeman, který opakovaně odmítl Koudelku povýšit do generálské hodnosti.

Tagy článku