Jako děti z výboru pro bezpečnost. Byli jsme u toho

Jako děti z výboru pro bezpečnost. Byli jsme u toho
09 / 12 / 2017, 08:00

Minulý týden jsme Vás informovali o vzniku parlamentních výborů Parlamentu Poslanecké sněmovny. Zajímavý průběh mělo ustavující zasedání výboru pro bezpečnost.

Jen připomeňme, že jednání právě výboru pro bezpečnost bylo výjimkou z pravidla. Poslanci za KDU-ČSL a STAN Bartošek a Rakušan upozorňovali na fakt, že na kandidátovi na post předsedy Radku Kotenovi z SPD nebyla vyslovena shoda napříč poslaneckými kluby. Základní výtkou kritiků byl Kotenův facebookový profil se stanovisky vyzývajícími k odchodu z NATO, EU, hrozby imigrace a další dezinformační kampaně. Pirát Ivan Bartoš se snažil poslance Kotena dovést k tomu, zda si Facebook vede osobně, nebo na to má tým. Sám Koten působil v odpovědích překvapivě klidně, byť na přímé otázky kolegů z výboru nikdy přímo neodpověděl. Připustil, že se o své profily v kampani nestará osobně, takže se necítí odpovědný za jejich obsah a zaujal prohlášením: „ Přeji si, aby zůstal zachován standard bezpečnosti v České republice.“

psali jsme: KSČM a SPD blokují boj proti terorismu

Komplikace sliboval nejen fakt, že neměl navržený kandidát na předsedu poslanec Radek Koten z SPD dojednanou dohodu napříč politickými stranami. Již dříve také Piráti deklarovali vůli tento výbor vést. Navíc zástupci KDU-ČSL a STAN vytýkali Kotenovi jeho facebookový profil a výzvy k odchodu z NATO a EU. Proto předsedající schůze, poslankyni Janu Černochovou ODS, nečekal lehký úkol v tak banálním programu, jako je volba předsedy a stanovení příští schůze.

psali jsme: Ve výboru pro bezpečnost to jiskřilo. Koten byl přesto zvolen

A pravda se záhy ukázala. Nic nepomohlo podrobné vysvětlování jak předsedu zvolit z úst předsedy volební komise poslance Maška ANO. Jako neposední žáčci se chovali nováčci ve výboru při vysvětlování procedury, až musela předsedající schůze, použít metodu hlasování hrou. Pro představivost „kluků z výboru“ připodobnila hlasování k piškvorkám, kdy souhlas se označuje kolečkem a nesouhlas křížkem. Poslanci ANO, SPD a KSČM si na tuto hru evidentně vzpomněli a okolečkovali poslance Radka Kotena, který díky všem 10 hlasům prošel. Nic nebyly platné křížky ostatních členů výboru.

Budeme sledovat, jak a podle které společenské hry budou nejen nováčci, ale i ostatní členové výboru hlasovat o bezpečnostních otázkách České republiky.

Pro odlehčení připojujeme krátké video. Volby jsou vlastně takové piškvorky:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace