Výbor pro obranu požaduje navýšit armádní rozpočet o další dvě miliardy

Výbor pro obranu požaduje navýšit armádní rozpočet o další dvě miliardy
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Předseda výboru pro obranu David Kádner s ministrem Martinem Stropnickým
13 / 11 / 2015, 12:15

Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dnes podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na rok 2016 ve výši 47,78 miliard korun, ale zároveň poslancům navrhne navýšit jej o dalších 2,28 miliard. Doporučil také vládě, aby příští rok už nebyli nasazováni vojáci k ostraze muničního areálu ve Vrběticích.

Takový je závěr včerejšího jednání výboru, kterého se účastnil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář a další zástupci ministerstva a velení armády. Předložený návrh rozpočtu je tak o 4 miliardy vyšší než letos a představuje 1,03 % HDP.

„V porovnání s původním návrhem rozpočtového výhledu z června 2015 se podařilo s ministerstvem financí vyjednat navýšení o 10 miliard korun v letech 2016 až 2018. Takto upravený rozpočtový výhled znamená změnu trendu, kdy po několika letech snižování dojde k jeho zvýšení tak, abychom v roce 2020 dosáhli slíbené mety 1,4 procenta HDP,“ informoval poslance ministr obrany Martin Stropnický.

Velké armádní nákupy začnou v roce 2017

Vyšší rozpočet tak příští rok umožní navýšit počty vojáků o 1 262 osob a zahájit přípravu velkých investičních projektů. Nákupy se pak začnou uskutečňovat v letech 2017 a 2018, a proto se počítá, že v těchto letech na investice půjde 9,2, resp. 12 mld. Kč.

„To umožní realizaci velkých investičních projektů, jako je například pořízení mobilních radiolokátorů MADR, víceúčelových vrtulníků, kolových obrněných vozidel štábních a spojovacích,“ dodává ministr.

Generálporučík Josef Bečvář kvitoval, že se postupně rozjíždí modernizace armádní techniky.

„Ten rozpočet však není jen o velkých projektech, ale pokryje nám i nábor, výcvik, výstroj a nákup běžných věcí, které armáda potřebuje,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR.

S ohledem za zhoršenou bezpečnostní situaci se poslanci výboru shodli, že by se rozpočet na příští rok měl navýšit o dalších 2,28 miliardy korun. Což je dle zástupců ministerstva obrany navýšení, které je schopno proinvestovat.

Výbor pak také svým usnesením doporučil vládě, aby již nenasazovala vojáky k ostraze muničního areálu ve Vrběticích.

Na jaře bude největší cvičení AZ

Náčelník Generálního štábu AČR rovněž seznámil poslance se záměrem připravit největší cvičení příslušníků Aktivní zálohy od jejího vzniku. Ve dnech 3. března až 22. dubna 2016 tak ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá bude cvičit 1 048 příslušníků ze 14 pěších rot Aktivní zálohy krajských vojenských velitelství, kterého se zúčastní i profesionální vojáci.

„Procvičovat budou ostrahu objektů, spolupráci s Policií ČR, součinnost s Armádou ČR a bojové střelby,“ nastínil průběh pětitýdenního cvičení generálporučík Bečvář.

Pokud Parlament ČR schválí i novely branných zákonů, včetně novely zákona o vojácích v záloze, mohl by Generální štáb AČR po tomto cvičení v případě potřeby povolat záložáky k plnění operačního úkolu na území ČR.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Tagy článku