Výbuch, který může smést ,,Putinova šéfkuchaře". Vražda ruského blogera jako varování šéfovi Wagnerovy skupiny

Výbuch, který může smést ,,Putinova šéfkuchaře&quote;. Vražda ruského blogera jako varování šéfovi Wagnerovy skupiny
Autor fotografie: Vláda Ruské federace, CC BY 3.0|Popisek: Vladimir Putin (vlevo) a Jevgenij Prigožin
04 / 04 / 2023, 10:00

Ruský vojenský bloger Vladlen Tatarskij zemřel při výbuchu, v jedné z petrohradských kaváren. Prakticky ihned se vyrojily všemožné dohady, proč k tomu došlo a kdo za ním stojí. Think thank Americký institut pro studium války (ISW) uvedl, že incident měl být varováním pro šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

Ruský vojenský bloger Vladlen Tatarskij byl usmrcen při výbuchu v petrohradské kavárně. Ruské úřady již zadržely 25letou ženu Darju Trepovovou, která měla do kavárny přinést sošku, jež explodovala a prokremelského blogera zabila. V důsledku těchto událostí by měl ovšem zbystřit především zakladatel Wagnerovy skupiny, ,,Putinův šéfkuchař" Jevgenij Prigožin, alespoň tedy podle analytiků ISW.

Americký institut míní, že Tatarskij je spojován právě s Prigožinem, který kritizoval mimo jiné ministra obrany Sergeje Šojgua i nejvyšší kremelská místa za to, že Wagnerovcům nejsou včas a v dostatečném množství dodávána munice a další potřebné vybavení pro vedení bojů, především o Bachmut. Prigožin si pak osobuje v ruské mocenské hiearchii podle mnohých novinářů a komentátorů více moci, než na jaký má reálně nárok.

Pracovníci ISW se domnívají, že zabití známého ruského blogera, jehož podpora ruské agresi na Ukrajinu byla nezpochybnitelná, je součástí hlubšího vnitřního mocenského boje, nitky se sbíhají v tomto případě k Prigožinovi, jehož hlasitý kritický hlas směrem ke Kremlu nebylo možné v poslední době přeslechnout.

Je také možné, že kremelské politické špičky se obávají toho, že Prigožinův vliv začne nekontrolovaně růst a ohrožovat je, a daly mu tak jasně na srozuměnou, že je načas ,,upustit páru". Bude samozřejmě záležet na možných politických ambicích ,,Putinova šéfkuchaře", respektive, kam až zajdou. Prigožin dal dal mimochodem najevo, že chce kandidovat na prezidenta. Ne však ruského, ale možná trochu paradoxně ukrajinského. Výše zmíněnou teorii také potvrzuje poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak.

ISW při rozvíjení své teorie poukazuje na skutečnost, že výběr místa nemusel být vůbec náhodný, ale zcela záměrný. Sám Prigožin uvedl, že za zabitím ruského blogera mohla stát skupiina radikálů, která ale nemá na druhé straně nic do činění s Ukrajinou, jak se domnívají ruské úřady.

Usmrcený bloger byl viditelnou figurou v ruském veřejném prostoru. Na síti Telegram měl téměř 600 tisíc sledujících a vyjadřoval se poměrně často k ruské invazi na Ukrajinu, kterou jasně a můžeme říct i bezmezně podporoval. Tatarskij měl být spojován kromě Prigožina i s vedoucími činiteli Doněcké lidové republiky a také ruskou nacionalistickou scénou. Blogerův vliv na ruskou veřejnou scénu byl tedy značný.


Zdroj: tvp.info

Tagy článku