Výbuchy v Istanbulu

Výbuchy v Istanbulu
Autor fotografie: Twitter|Popisek: Záběry z výbuchu
14 / 03 / 2016, 06:15

AKTUALIZACE / Několik lidí bylo v neděli večer zraněno po explozi v centru Ankary.

14.3. / Zahynulo nejméně 34 lidí a 125 jich utrpělo zranění. Oznámil to ministr zdravotnictví Mehmet Muezzinoglu. Podle úřadu guvernéra Ankary Mehmeta Kiliçlara byla nálož ukrytá v automobilu. Muezzinoglu rovněž řekl, že mezi zabitými může být jeden nebo dva útočníci.

Prohlášení úřadu ankarského guvernéra upřesnilo, že terčem výbuchu byl zjevně autobusový dopravní uzel, zastávka pro minibusy a centrální stanice podzemní dráhy ve čtvrti Kizilay.

K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Nicméně turecké úřady obvykle takové útoky připisují kurdským separatistům a podle agentury Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel uvedl, že první poznatky naznačují, že i za dnešním útokem je zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK) a kurdští radikálové ze Sýrie. PKK ale už vydala prohlášení, v němž atentát odsoudila.

"Nemáme informace o tom, že by mezi oběťmi atentátu v Ankaře či mezi zraněnými byli občané České republiky," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová, která se odvolala na zprávy českého zastupitelského úřadu v hlavním městě Turecka.

20:36 / Mrtvých je podle sdělení guvernéra 27, zraněných jsou desítky. Místo výbuchu bylo uzavřeno, podle svědů se z místa výbuchu ozývala střelba.

Zatím neověřené zprávy ze sociálních médií naznačují, že k bombovému útoku došlo v parku tureckého hlavního města, poblíž rušné autobusové zastávky.

Minulý měsíc během podobného útoku v hlavním městě zahynulo 29 lidí. Útok provedla militantní skupina Freedom Falcons of Kurdistan (TAK), což je skupina, která se oddělila od Kurdské strany pracujících (PKK) v roce 2004.

 

Tagy článku