Výbušná situace v Maďarsku. Vyhlášení krizového stavu i revolta uprchlíků.

Výbušná situace v Maďarsku. Vyhlášení krizového stavu i revolta uprchlíků.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Situace na maďarsko-srbských hranicích
15 / 09 / 2015, 19:00

AKTUALIZOVÁNO / Podle České televize vyřídilo dnes Maďarsko pouze 16 žádostí a všechny je zamítlo. Jedná se o ekonomické uprchlíky.

Maďarsko se snaží zastavit nelegální a neřízený příliv uprchlíků. Ti protestují, někteří z nich vyhlásili protestní hladovku, ostatní se bouří. V Maďarsku platí ode dneška nové a podstatně přísnější zákony, které zvyšují tresty odnětí svobody pro převaděče lidí a zavádějí tresty za nelegální překročení státní hranice. Vláda v úterý 15. září vyhlásila kvůli obrovskému počtu uprchlíků, kteří se snaží dostat do země, krizový stav. Ten umožňuje vyslat do nejvíce ohrožených oblastí na jihu země armádu k ostraze státní hranice se Srbskem. 

Mluvčí maďarské vlády uvedl, že vláda plánuje výstavbu plotu i na hranicích s Rumunskem.  Hranice je uzavřena pouze pro nelegální imigranty, na které se budou vztahovat i nově schválené zákony. Ti imigranti, kteří mají zájem o vstup do schengenského prostoru se musí povinně podrobit registraci a zkrácenému azylovému řízení.

To se však imigrantům nelíbí a hlasitě protestují. U zábran na hranicích se začaly hromadit stovky uprchlíků. Podle informací agentury Reuters uprchlíci mlátí na kovové bariéry a křičí: „Otevřete hranice! Otevřete hranice!“. Policisté na situaci dohlíží z maďarské strany. Při pokusu o ilegální přechod hranice zadržela během úterý 176 lidí. Podle nových maďarských zákonů jim hrozí soudní stíhání. Zdroj:zpravy.idnes.cz


YouTube, BlikkTV


Zdroj YouTube,  NOL video

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.