Vyčerpaným francouzským policistům dochází trpělivost. Protestovali v centru Paříže

Vyčerpaným francouzským policistům dochází trpělivost. Protestovali v centru Paříže
Autor fotografie: Screenshot YouTube
18 / 10 / 2016, 15:15

Asi 500 policistů v noci na dnešek demonstrovalo a ochromilo dopravu na třídě Champs-Élysées v centru Paříže.

Paříž 18. října (ČTK) - Odsuzovali údajné zhoršení pracovních podmínek a vyjadřovali podporu dalšímu zraněnému příslušníkovi sboru. Neobvyklý protest byl podle francouzských médií spontánní a bez zapojení policejních odborů.

 

Stovky policistů v uniformě i v civilu se nejprve sešly v pondělí večer u nemocnice Saint-Louis v 10. obvodu metropole, kde leží jeden jejich vážně zraněný kolega, osmadvacetiletý policista Vincent. Ten se s dalšími třemi kolegy stal 8. října ve městě Viry-Châtillon u Paříže terčem útoku desítky maskovaných osob, které rozbily okna dvou policejních aut, do nichž vhodily zápalné lahve. Snažili se přitom zablokovat policisty ve vozech.

"Už nás nebaví stále poslouchat, že někteří kolegové byli napadeni. Máme pocit, že vláda jen vyjadřuje dojetí, empatii, ale konkrétně na to nereaguje," řekl stanici BFMTV jeden z policejních důstojníků, který si přál zůstat v anonymitě.

Za zvuku sirén a zapnutých světelných houkaček se pak členové policejních sekcí z celého regionu Île-de-France přesunuli na slavný bulvár v centru metropole. Stěžovali si na přepracovanost a všudypřítomné ohrožení. Jejich pracovní podmínky jsou podle nich už nepřijatelné, proto požádali o posílení a lepší vybavení policejního sboru. V poslední době je při výkonu služby podle nich měsíčně zraněno více než 1000 policistů.

Protest policisté zakončili v noci zpěvem francouzské státní hymny Marseillaisy u Vítězného oblouku na horním konci Champs-Élysées.

Pracovní vytíženost policistů se zvýšila především v důsledku série atentátů, při kterých džihádisté v Paříži a na dalších místech Francie povraždili stovky lidí. V zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření. Úřady se obávají dalších podobných útoků.

Tagy článku