Východoukrajinští separatisté vyhlásili nový stát Malorusko

Východoukrajinští separatisté vyhlásili nový stát Malorusko
18 / 07 / 2017, 19:00

Separatisté na východě Ukrajiny jednostranně vyhlásili nový stát Malorusko. Informovala o tom agentura TASS.

Dnes byl vyhlášen východoukrajinskými separatisty samozvaný stát Malorusko, k němuž se ihned přidružilo 19 z 24 ukrajinských regionů včetně hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Součást nového státu mají rovněž tvořit i ukrajinské oblasti od západní Lvovské po Donbas na východě. Hlavním městem tohoto nového státního útvaru má být Doněck

,,My, zástupci bývalých ukrajinských regionů, oznamujeme vytvoření nového státu, který je právním nástupcem Ukrajiny. Souhlasíme s tím, že nový stát se bude jmenovat název Malorusko, protože sám název Ukrajina se zdiskreditoval," citovala agentura TASS z ,,ústavního aktu" povstalců. Na shromáždění v Doněcku ho přečetl úřadující místopředseda doněcké ,,vlády" Alexandr Timofejev.

psali jsme: Porošenko: "Ukrajina dostane naspäť Krym aj Donbas.''

Podle proruských separatistů není vyhlášení Maloruska v rozporu s mírovými dohodami z Minsku. Je to ,,preventivní" opatření, které má zastavit občanské válce a zabránit dalším jejím obětem. Nový útvar má být podle východoukrajinských separatistů následnickým státem Ukrajiny. V Malorusku bude vyhlášen po dobu tří let výjimečný stav, v jehož rámci bude platit zákaz činnosti politických stran.

Mluvčí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v reakci na dnešní krok separatistů uvedl, že Ukrajina obnoví svrchovanost nad celým svým územím. ,,Ukrajina obnoví svou svrchovanost nad Donbasem i Krymem," napsal v twitteru mluvčí Svjatoslav Ceholko. Ruská nejvyšší místa zatím dnešní vývoj oficiálně nekomentovala.

psali jsme: Separatisté: máme dohromady dvě letadla. Ukrajina dnes: sestřelili jsme jich šest

Předseda výboru Státní dumy pro záležitosti postsovětského prostoru Leonid Kalašnikov v první reakci prohlásil, že ,,z lidského hlediska" lze krok separatistů pochopit, i když jako šéf výboru jej nemůže podpořit.

Proruští radikálové zahájili v roce 2014 povstání proti Kyjevu odděleně v Luhanské a Doněcké oblasti, v jejichž zabraných regionech vyhlásili své ,,lidové republiky". Občasné tendence ke spojení opakovaně narážely na osobní rozbroje, politické ambice a mocenské spory. Pojem Novorusko, kterým separatisté i jejich spojenci v Rusku operují, se přitom dosud vztahoval spíš na jihovýchodní regiony Ukrajiny, nikoli na rozsáhlé oblasti až ke Lvovu, které má povstalecké Malorusko zahrnovat.

 

Zdroj: tass.com, ČTK

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace